WRÓBLEWSKI | WARS

x

18 lutego 2023, godz. 19.00
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie

Wykonawcy
Henryk Miśkiewicz | saksofon
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa
Zbigniew Graca | dyrygent

Program
Jan „Ptaszyn” Wróblewski – Altissimonica na saksofon improwizujący i orkiestrę
***
Henryk Wars – I Symfonia

Zbigniew Graca – fot. archiwum Artysty; Henryk Miśkiewicz – fot. Kuba Majerczyk

x

Projekt Altissimonica Jana Ptaszyna Wróblewskiego, legendy polskiego jazzu, miał swoją premierę w roku 2000 w wykonaniu artysty, któremu został dedykowany: Henryka Miśkiewicza. Tytuł żartobliwie nawiązuje do jego „koronnego” instrumentu: saksofonu altowego, którego jest mistrzem, oraz do imienia wnuczki kompozytora – Moniki. Dzieło przeznaczone jest na orkiestrę symfoniczną (podczas premiery wystąpiła Filharmonia Wrocławska pod dyrekcją Jana Walczyńskiego), a w roku 2004 zostało wydane na znakomicie przyjętej płycie z Polską Orkiestrą Radiową, którą prowadził Zbigniew Graca.

Kompozycję tworzy cykl czterech części powiązanych głównym motywem będącym obiektem wariacji i improwizacji solisty, przedzielonych interludiami. Podczas koncertu będziemy mogli podziwiać realizatorów premierowego nagrania. Partię solową wykona Henryk Miśkiewicz, obecny na jazzowej scenie od końca lat 60. Uznawany za jednego z najwybitniejszych saksofonistów altowych, gra także na saksofonie sopranowym i klarnecie. Współtworzył zespoły Jazz Carriers i Sun Ship, był solistą Studia Jazzowego Polskiego Radia, jest liderem formacji Full Drive. Wielokrotny zwycięzca plebiscytu Jazz Top magazynu „Jazz Forum”, a także zdobywca czterech Fryderyków. W dorobku ma występy z plejadą najwybitniejszych gwiazd polskich i zagranicznych oraz imponującą liczbę nagrań. Zbigniew Graca to absolwent warszawskiej Akademii Muzycznej w klasie skrzypiec Tadeusza Wrońskiego oraz dyrygentury symfoniczno-operowej u Stanisława Wisłockiego. Laureat prestiżowych konkursów, współpracował m.in. z Orkiestrą Radiową w Warszawie, jako koncertmistrz i dyrygent – z Orkiestrą Symfoniczno-Operową w Akwizgranie. Był etatowym dyrygentem Opery Królewskiej w Kopenhadze, dyrektorem artystycznym Państwowej Opery we Wrocławiu. W latach 1989-2017 był etatowym dyrygentem Warszawskiej Opery Kameralnej, z którą przygotował i prowadził premiery wielu oper Mozarta, Rossiniego, współtworzył też coroczny Festiwal Mozartowski w Warszawie od chwili jego powstania w roku 1991. Pełni funkcję dyrygenta Polskiej Opery Królewskiej. Jego sztukę podziwiano w wielu krajach Europy, także w Japonii, USA i Izraelu, oraz utrwalono na wielu nagraniach.

Henryk Wars (1902-1977) jest pamiętany przede wszystkim jako jeden z prekursorów polskiego jazzu i mistrz piosenki – autor niezliczonych, błyskotliwych i dowcipnych, świetnie aranżowanych przebojów (zwłaszcza filmowych – w ponad 50 takich produkcjach!), których apogeum popularności przypadło na lata 30. Śpiewali je Hanka Ordonówna, Zuza Pogorzelska, Adolf Dymsza, Eugeniusz Bodo i wiele innych gwiazd. Po wojnie osiadł w USA, gdzie odnalazł się jako twórca muzyki do filmów hollywoodzkich, a także autor kolejnych piosenek, które w repertuarze mieli m.in. Bing Crosby czy Doris Day. Mniej pamięta się o „poważnym” obliczu Warsa, który – podobnie jak Nino Rota czy Ennio Morricone – komponował także ambitne dzieła koncertowe, pozostające jednak wciąż w cieniu dokonań popularnych. Jego monumentalna barwna, bliska postromantycznej tradycji, czteroczęściowa I Symfonia (1949) zachwyca zmiennością nastrojów, łącząc subtelny liryzm z elementami rapsodyczno-dramatycznymi. Z pewnością widzieć w niej można echa doświadczeń z pełną żywych emocji, „obrazową” muzyką filmową, ale zarazem jest to dzieło autonomiczne o wielkich walorach artystycznych. [pmac]

Bilety normalne: 50 zł / miejsce
Bilety ulgowe: 40 zł / miejsce
– dla uczniów, studentów do ukończenia 26 roku życia, emerytów i rencistów oraz osób po 70 roku życia;
– uczniów szkół muzycznych i baletowych oraz studentów uczelni muzycznych i muzykologii.

Bilety dostępne w serwisach biletowych: Polskie Radio – Bilety24, eBilet

Organizator: Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa
Organizator zastrzega prawo do zmiany programu koncertu lub jego wykonawców

Patroni medialni: TVP Kultura, Presto, polmic.pl