Mówią o nas

„Dziękuję Sinfonii Iuventus za kolejny wspaniały koncert wraz z Jerzym i Hubertem Salwarowskimi z utworami Beethovena i Franka w spektakularnej sali nowego Muzeum Historii Polski!
Z niecierpliwością czekam na następny koncert 25 maja z kompozycjami Jagodzińskiego i Panufnika.”

Jego Ekscelencja Andreas Stadler
Ambasador Republiki Austrii

Muzeum Historii Polski | 13 kwietnia 2024
fot. Piorek Banasik
Muzeum Historii Polski | 13 kwietnia 2024
fot. Piorek Banasik

„Wracam myślami do wczorajszego koncertu w Warszawie, gdzie poprowadziłem orkiestrę Sinfonia Iuventus. To wspaniały zespół młodych artystów, którzy dali z siebie wszystko, wznosząc się na wyżyny muzycznego kunsztu zarówno w współtowarzyszeniu Hubertowi Salwarowskiemu w V Koncercie fortepianowym Beethovena, jak i w kreacji Symfonii d-moll Francka.
Talent i pasja Zespołu, których doświadczyłem, zostaną w mej pamięci na zawsze! Najgorętsze podziękowania!”

Jerzy Salwarowski

„Te kilka słów, by powiedzieć Panu, jak wielkie wrażenie wywarło na mnie wykonanie przez Orkiestrę Iuventus III Symfonii Karola Szymanowskiego na festiwalu Beethovenowskim. […] Wykonanie było wspaniałe. Wszystko tu było na miejscu. I subtelny, wyrafinowany liryzm, i neoromantyczna ekstaza, i impresjonistyczna kolorystyka. […] Po prostu była to dla mnie uczta muzyczna. Nigdy jeszcze nie słyszałem tak poruszającego wykonania tej symfonii. Wyszedłem bardzo wzruszony po koncercie. I myślę o nim wciąż jeszcze, mimo że piszę do Pana już dobry tydzień po koncercie. Ach, te kulminacje ze wspaniałymi fortissimami rogów długo zostaną w mojej pamięci. Ale nie chciałbym być niesprawiedliwy, nie chciałbym nikogo z muzyków wyróżniać. Orkiestra Iuventus, którą przecież tak lubię i która grała już sporo mojej muzyki, stanęła w 100% na wysokości zadania. Proszę przekazać Jej wyrazy najgłębszego uznania”.

Piotr Moss

28. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena | 28 marca 2024
fot. Bruno Fidrych
gitarzysta Aniello Desiderio
XIV Letni Festiwal im. Jerzego Waldorffa w Radziejowicach | 29 czerwca 2023
fot. Bartosz Szustakowski

Muzycy Sinfonii Iuventus są pełni energii, pasji, brzmienie orkiestry jest profesjonalne i wspaniałe. Mam nadzieję na współpracę z nimi jeszcze wiele razy w przyszłości.

Aniello Desiderio

Czarujący występ, niezapomniane przeżycie! Występ z Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus w Radziejowicach 25 czerwca był absolutnie zachwycający. Ich pełne pasji wykonanie V Koncertu fortepianowego Beethovena było naprawdę hipnotyzujące. Entuzjazm i ciepło orkiestry uczyniły to doświadczenie jeszcze bardziej wyjątkowym. Niezwykły zespół, który pozostawia niezatarte wrażenie. Brawo!

Martín García García

pianista Martín García García
XIV Letni Festiwal im. Jerzego Waldorffa w Radziejowicach | 25 czerwca 2023
fot. Bartosz Szustakowski
dyrygent JA
27. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena | 4 kwietnia 2023
fot. Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena

Po raz kolejny mogę wyrazić jedynie ogromny podziw dla muzyków orkiestry Sinfonia Iuventus, którzy pomimo młodego wieku wyróżniają się niezwykłym profesjonalizmem. Dyrygowałem tym zespołem w różnych konfiguracjach przy realizacji rozmaitych projektów przez niemal dwanaście lat i za każdym razem jestem zachwycony niezwykłym talentem, profesjonalizmem, zaangażowaniem, entuzjazmem i muzykalnością tej orkiestry. Jestem pod wrażeniem, z jaką łatwością ci muzycy potrafią opanować nawet najtrudniejszy repertuar, pozostając jednocześnie wiernymi partyturze. To światowej klasy artyści, dzięki którym orkiestrę czeka świetlana przyszłość w Polsce, jak również na arenie międzynarodowej. Brawa dla dyrektora Piotra Barona i gratulacje dla wszystkich muzyków Sinfonii Iuventus!

John Axelrod

Moi drodzy przyjaciele z orkiestry – serdeczne gratulacje za wspaniałą grę 14 maja na Zamku Królewskim. Wystąpienie na tak wspaniałej scenie z muzyką Haendla po zaledwie 4 dniach prób było wybitnym osiągnięciem.
Życzę wielu wspaniałych sukcesów w przyszłości we wszystkich muzycznych przygodach.

Paul Esswood

dyrygent Paul Esswood
Zamek Królewski, Warszawa | 14 maja 2023
fot. Piotr Banasik
Minister Jarosław Sellin i Dyrektor Sinfonii Iuventus Piotr Baron
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego, Warszawa | 3 września 2022
fot. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Z wdzięcznością za to, że jesteście. Przez to praca w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które ma zaszczyt się Wami opiekować, nabiera dodatkowego sensu.
Z życzeniami kolejnych lat sukcesów i satysfakcji z okazji Waszego 15-lecia istnienia.

Jarosław Sellin
Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Występ w Warszawie był dla mnie bardzo wyjątkowy i znaczący! Przez ostatni miesiąc nasz świat został wywrócony do góry nogami, ale muzyka pomaga nam pozostać sobą, daje nam siłę, nadzieję i miłość! Będąc w Warszawie, czuję się prawie jak w domu, ponieważ jesteśmy tak blisko granicy z Ukrainą, a energia wsparcia i solidarności ludzi tutaj jest tak potężna! Występ z Sinfonią Iuventus i maestro Pawłem Przytockim był dla mnie wielką przyjemnością. Takie inspirujące i naturalne muzykowanie!
Z niecierpliwością czekam na kolejne występy! Serdeczne podziękowania.

Anna Fedorova

pianistka Anna Fedorova
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, Warszawa | 19 marca 2022
Fot. Piotr Banasik
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego, Warszawa | 5 października 2019
fot. Piotr Banasik

Sinfonia Iuventus to wspaniała inicjatywa, która daje młodym muzykom szansę zdobywania doświadczenia w grze zespołowej, poznawania i poszerzania repertuaru, doskonalenia warsztatu muzycznego i prezentowania nabywanych umiejętności. Dzięki zmaterializowaniu się tego projektu, Polska znalazła się wśród krajów dbających o rozwój młodzieżowego wykonawstwa artystycznego. Kilkakrotnie miałem okazję, zawsze z satysfakcją, pracować z zespołem Sinfonii Iuventus, jak również oceniać wysoki poziom jej gry pod dyrekcją moich znakomitych kolegów. Cieszę się na ponowne spotkanie z młodzieżą, ich ambicjami, energią i radością uprawiania cudownej sztuki, jaką jest muzyka.

Tadeusz Strugała

To była dla nas wielka przyjemność.
Dziękujemy i gratulujemy wspaniałej młodzieży!

Aleksandra Kurzak i Roberto Alagna

 II Koncert charytatywny Wielcy Artyści Małym Pacjentom | 18 listopada 2019
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego, Warszawa | 12 stycznia 2019
fot. Piotr Banasik

W minionym dziesięcioleciu miałem okazję kilkakrotnie dyrygować Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus. Za każdym razem mogłem się przekonać, że w Orkiestrze pracują znakomici muzycy. Chociaż jest w tym zespole stała rotacja – stosownie do założeń organizacyjnych i regulaminu – to niezmiennie pracują tam młodzi instrumentaliści reprezentujący niezwykle wysoki poziom profesjonalnego przygotowania. Nic dziwnego: są to najlepsi absolwenci naszych Akademii Muzycznych. W dodatku cechuje ich entuzjazm w podejściu do pracy i muzyki, co nie zawsze zdarza się w wypadku orkiestr profesjonalnych o dużym doświadczeniu zawodowym.

Antoni Wit

Głęboko wierzę, że młodzi artyści Sinfonii Iuventus pracują bardzo intensywnie i z zapałem, dążąc do spełnienia marzeń maestro Jerzego Semkowa – o świetnej rozwijającej się młodej orkiestrze mogącej być taką „wizytówką” Polski – także i w świecie.

Krzysztof Jakowicz

Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego, Warszawa | 5 października 2019
fot. Piotr Banasik
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego, Warszawa | 10 maja 2019
fot. Piotr Banasik

To wyjątkowa orkiestra, gdyż składa się z młodych, pełnych zapału młodych muzyków. Podczas intensywnych prób do IV Symfonii Gustawa Mahlera doświadczyłam niesamowitej więzi z nieznanymi mi ludźmi. Łączy ich muzyczny entuzjazm i chęć zbudowania jedności, która jest tak istotna w grze zespołowej. Chłonęli każdą najdrobniejszą uwagę, wsłuchiwali się we wszystkie niuanse, o których mówiliśmy i pracowali z niesamowitą intensywnością, poddawali się z oddaniem wszelkim sugestiom dyrygenckim, starając się realizować je z największą pieczołowitością, zaczarowani muzyką i chęcią osiągnięcia najwyższej jakości. To młody zespół i mogę im tylko pogratulować entuzjazmu, radości i dociekliwości, a w efekcie osiąganych artystycznych efektów.

Agnieszka Duczmal

Jestem dumny ze współpracy z Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus, z którą zagraliśmy w ciągu ostatnich dwóch sezonów koncerty fortepianowe Gershwina, Lutosławskiego i A-dur KV 488 Mozarta – wszystkie w Studio im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Przed nami w 2021 m.in. Beethoven oraz Koncert d-moll KV 466 Mozarta z maestro Maksymiukiem. Są takie miejsca, gdzie czuję się jak w domu: wspomniana właśnie Sinfonia Iuventus – uwielbiam ich za fantastyczną mieszankę młodości, entuzjazmu i profesjonalizmu, Filharmonia Łódzka, Filharmonia Zielonogórska z moim przyjacielem maestro Czesławem Grabowskim, orkiestra Warsaw Camerata z moim przyjacielem Pawłem Kos-Nowickim. Takie bliskie relacje międzyludzkie są, szczególnie w obecnej sytuacji, bezcenne!

Paweł Kowalski

Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego, Warszawa | 10 października  2019
fot. Piotr Banasik
flecista Łukasz Długosz
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego, Warszawa | 19 grudnia  2020
fot. Piotr  Banasik

Serdecznie dziękuję za niezwykłą przyjemność, jaką miałem występując z Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa. Za każdym razem jestem pod Jej ogromnym wrażeniem. Orkiestrę cechuje niezwykła otwartość na nowy repertuar oraz młodzieńczy entuzjazm. Profesjonalizm i pasja młodych Muzyków stawia zespół na równi z najlepszymi polskimi orkiestrami. Znakomicie radzi sobie w wymagającym repertuarze, także tym współczesnym. Bez wątpienia znakomita opieka artystyczna i menadżerska przyczynia się do promocji kultury polskiej w kraju i za granicą oraz stanie się źródłem inspiracji do poszukiwania nowych wyzwań. Życzę kolejnych wspaniałych muzycznych uniesień i do zobaczenia.

Łukasz Długosz