PIOTR MOSS & SINFONIA IUVENTUS

x

17 lutego 2024, godz. 19.00
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie

Wykonawcy
Łukasz Długosz | flet
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa
Mirosław Jacek Błaszczyk | dyrygent

Program

Piotr Moss
Suita na orkiestrę Zoo
Koncert na flet i orkiestrę Masques

przerwa

Piotr Moss
V Symfonia „La Bizarre”

Łukasz Długosz – fot. archiwum Artysty; Mirosław Jacek Błaszczyk – fot. archiwum Artysty, Piotr Moss – fot. archiwum Artysty

x

Jubileusz 75-lecia urodzin Piotra Mossa oraz 55-lecia jego pracy artystycznej to okazja uczczenia artysty monograficznym koncertem, podczas którego zabrzmi reprezentatywny wybór jego kompozycji symfonicznych. Jubilat należy do najbardziej oryginalnych kompozytorskich talentów swojego pokolenia, zarazem do szeregu polskich twórców aktywnych w dużej mierze poza granicami kraju. Urodził się 13 maja 1949 roku w Bydgoszczy. Podstawową i średnią szkołę muzyczną ukończył w Toruniu. Po studiach kompozytorskich w warszawskiej PWSM w klasie Piotra Perkowskiego (pracował również pod kierunkiem Grażyny Bacewicz i Krzysztofa Pendereckiego) wyjechał do Francji, gdzie doskonalił swój warsztat kompozytorski pod kierunkiem Nadii Boulanger. Jego twórczość jest bogata i różnorodna. W katalogu kompozytora obok wielkich dzieł wokalno-instrumentalnych, koncertów czy utworów kameralnych znaleźć można muzykę przeznaczoną dla radia, teatru, filmu i telewizji. Piotr Moss jest laureatem licznych konkursów kompozytorskich, zarówno w kraju, jak i za granicą. W 2000 roku został mianowany przez francuskiego Ministra Kultury Kawalerem Orderu Literatury i Sztuki (Chevalier dans l’ordre des Arts et des Lettres), w 2007 otrzymał nagrodę francuskiej Académie des Beaux Arts, a w 2009, 2016 otrzymał kolejne odznaczenie państwowe: Officier dans l’ordre des Arts et des Lettres. W Polsce, z okazji 60. rocznicy urodzin i 40-lecia pracy artystycznej, otrzymał nagrodę specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W uznaniu wielkich zasług i dla uhonorowania 70. urodzin (2019) został odznaczony złotym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, otrzymał też wyróżnienie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie „Muzyka”.

Pięcioczęściowa Suita Zoo powstała w 1981 roku na zamówienie Jana Pruszaka, dyrektora Orkiestry Polskiego Radia w Warszawie, i jest żartobliwą reminiscencją wizyty kompozytora w warszawskim ogrodzie zoologicznym, ale też zawiera aluzje do życia i pracy muzyków (oraz… krytyków muzycznych).

Inspiratorem powstania koncertu fletowego Maski (i adresatem jego dedykacji) jest Łukasz Długosz. Jemu też utwór jest dedykowany i on dokonał jego prawykonania (Wrocław 2010). „Koncert jest jednoczęściowy, a jego forma wynikiem kontrastowania krótkich odcinków muzycznych, moments musicaux, o bardzo zróżnicowanym charakterze. Faktura utworu jest stosunkowo przejrzysta, mniej może nasycona, niż w moich poprzednich koncertach instrumentalnych, bardziej kameralna” – pisał autor. Tytuł nawiązuje do Wyzwolenia Stanisława Wyspiańskiego (Piotr Moss tworzył muzykę do spektaklu tego dramatu w czasie komponowania koncertu fletowego) i motywów rozmowy Konrada z Maskami.

V Symfonia „La Bizarre” dedykowna NOSPR i przez tę orkiestrę prawykonana (pod dyrekcją Aleksndra Humali) jest według słów Piotra Mossa wyrazem refleksji towarzyszących obchodzonemu w 2019 roku jubileuszowi 70. urodzin i 50-lecia pracy artystycznej (nasza Orkiestra także włączyła się w jego obchody specjalnym koncertem): „Odbijają się w niej fragmenty moich fascynacji muzycznych, moich muzycznych upodobań, gestów. Jest w niej obecna i Polska, i Francja, gdzie tworzyłem przecież ponad 40 lat. Przekaz utworu jest bardzo jasny, nie będę więc tu robił żadnego komentarza – pozostawiam go słuchaczom”.

Łukasz Długosz jest uznawany przez krytyków za jednego z najwybitniejszych flecistów. Jest również najliczniej uhonorowanym w historii polskim wirtuozem tego instrumentu: jest laureatem wszystkich ogólnopolskich konkursów fletowych oraz zdobywcą czołowych nagród na kilkunastu prestiżowych konkursach międzynarodowych, a także licznych odznaczeń i wyróżnień. Koncertuje jako solista i kameralista w kraju i za granicą, współpracując z wieloma renomowanymi orkiestrami i dyrygentami. Artysta dokonał wielu nagrań archiwalnych, radiowych i telewizyjnych. Jego liczne nagrania płytowe zostały bardzo wysoko ocenione przez krytykę polską i europejską, otrzymał szereg nagród fonograficznych. Prowadzi kursy mistrzowskie na całym świecie i reprezentuje Polskę na licznych międzynarodowych konwencjach fletowych.

Dyrygent wieczoru, Mirosław Jacek Błaszczyk, był wieloletnim członkiem Rady Artystycznej i koordynatorem ds. artystycznych Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus. Kierował Państwową Orkiestrą Symfoniczną w Zabrzu, filharmoniami w Białymstoku, Poznaniu, Filharmonią Śląską, w koncertowym dorobku ma imponującą liczbę występów oraz nagrań z najważniejszymi zespołami krajowymi i zagranicznymi Od 1999 był też dyrektorem artystycznym i jurorem Międzynarodowych Konkursów Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga. [pmac]

______________________________________________________

Bilety: ebilet, Polskie Radio – bilety24

REGULAMIN SPRZEDAŻY BILETÓW ORAZ UCZESTNICTWA W WYDARZENIACH ARTYSTYCZNYCH

Darczyńca: Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza
Patronat medialny: TVP Kultura, Radio dla Ciebie, Polska Agencja Prasowa, Prestopolmic.pl 

Organizator: Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa
Organizator zastrzega prawo do zmiany programu koncertu lub jego wykonawców