NOWA MIODOWA | SINFONIA IUVENTUS

x

23 października 2021, godz. 18.00
Nowa Miodowa – Sala Koncertowa Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych Nr 1 w Warszawie

Wykonawcy
Krzysztof Wierciński | fortepian
Mateusz Sowa | klarnet
Augustas Vasiliauskas | saksofon
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa
Marek Wroniszewski | dyrygent

Program
Fryderyk Chopin – Koncert fortepianowy e-moll op. 11
***
Wolfgang Amadeus Mozart – Koncert klarnetowy A-dur KV 622
Eugene Bozza – Aria (opr. Alicja Wołyńczyk)
Pedro Iturralde – Pequeña czarda

x

Ważnym elementem naszej misji jest wspieranie i inspirowanie muzyków, także tych jeszcze bardzo młodego pokolenia, uczniów, którzy dopiero rozpoczynają swoją artystyczną drogę – przecież sami byliśmy nimi tak niedawno! Dlatego Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa razem z Zespołem Państwowych Szkół Muzycznych Nr 1 w Warszawie, gorąco zaprasza na koncert edukacyjny z cyklu „NOWA MIODOWA. SINFONIA IUVENTUS”. Pierwszy taki koncert odbędzie się już 23 października w nowej siedzibie szkoły i tym samym w jej nowoczesnej Sali Koncertowej „Nowa Miodowa”.

Dlaczego „Nowa Miodowa”, choć już Rakowiecka 21? Przez dekady swego istnienia instytucja silnie „zrosła” się z nazwą staromiejskiej ulicy – potoczna nazwa „szkoła na Miodowej” mówiła w środowisku muzycznym Warszawy wszystko!

Sinfonia Iuventus składa się z młodych muzyków, legitymujących się wieloma sukcesami i akademickim wykształceniem. Soliści koncertu, chociaż dopiero wkraczają w świat zawodowej kariery, już mogą się pochwalić wieloma wybitnymi osiągnięciami. 23 października połączymy swoje siły i pasje by zaprezentować Państwu nową energię, entuzjazm i radość ze wspólnego muzykowania.

Wśród solistów znajdą się adepci tej znakomitej szkoły z imponującymi tradycjami – osiemnastoletni Krzysztof Wierciński, uczeń klasy fortepianu Prof. Joanny Ławrynowicz-Just w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. im. Zenona Brzewskiego, legitymujący się nagrodami i wyróżnieniami wielu prestiżowych konkursów oraz koncertujący w Polsce i za granicą, który wykona Koncert fortepianowy e‑moll Fryderyka Chopina. Pochodzący z Litwy i kształcący się obecnie w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. im. Mariana Sawy (pod kierunkiem prof. Pawła Gusnara i dr Alicji Wołyńczyk-Raniszewskiej) szesnastoletni Augustas Vasiliauskas także szczyci się imponującym dorobkiem konkursowym i koncertowym. Grając na saksofonie altowym i barytonowym występuje m.in. w formacji Warsaw Saxophone Orchestra pod kierunkiem Pawła Gusnara. Zaprezentuje swą wirtuozerię w brawurowym Pequeña czarda Pedro Iturralde zaś saksofonową kantylenę w zaaranżowanej przez Alicję Wołyńczyk Arii Eugene Bozzy.

Jedno z ostatnich arcydzieł Wolfganga Amadeusza Mozarta, genialny Koncert klarnetowy A-dur wykona Mateusz Sowa, muzyk Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus. Ukończył z wyróżnieniem Szkołę Muzyczną II st. w Częstochowie oraz studia licencjackie na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie prof. Mirosława Pokrzywińskiego, tam też kontynuuje studia magisterskie. Jest laureatem licznych wyróżnień i nagród na konkursach ogólnopolskich oraz międzynarodowych jako solista i kameralista, a od 2021 roku jest stypendystą programu Narodowego Centrum Kultury „Młoda Polska”. Jednym z ostatnich sukcesów Mateusza Sowy jest zdobycie III nagrody na 13. Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej, który odbył się we wrześniu tego roku. Koncert poprowadzi Marek Wroniszewski.

WSTĘP WOLNY: wejściówki do odbioru w kancelarii szkoły (poniedziałek-piątek w godz. 10.00 – 18.00 ) od 11.10.2021. Liczba miejsc ograniczona.