MUZYKA JEST KOBIETĄ! KONCERT OPEROWY – ONLINE

5 marca 2021, godz. 20.00
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie

Transmisja na kanale YouTube i na www.sinfoniaiuventus.pl

Wykonawcy
Iwona Socha | sopran
Łukasz Gaj | tenor
Adam Szerszeń | baryton
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa
Sławomir Chrzanowski | dyrygent

Program
Charles Gounod Faust – Bachanalia – muzyka baletowa
Charles Gounod Romeo i Julia – Je veux vivre – walc Julii
Giuseppe Verdi Rigoletto – La donna è mobile – aria księcia Mantui
Georges Bizet Carmen – Votre toast – aria Torreadora
Giuseppe Verdi Traviata – Parigi, o cara… – duet Alfreda i Violetty
Pietro Mascagni Rycerskość wieśniaczaIntermezzo sinfonico
Wolfgang Amadeus Mozart Don GiovanniLà ci darem la mano – duet Don Giovanniego i Zerliny
Wolfgang Amadeus Mozart Wesele Figara – uwertura
Giacomo Puccini Cyganeria – O Mimì, tu più non torni… duet Rudolfa i Marcella
Giacomo Puccini Gianni Schicchi – O mio babbino caro – aria Lauretty
Giacomo Puccini Cyganeria – Che gelida manina – aria Rudolfa
Gaetano Donizetti Don Pasquale – Bella siccome un angelo – aria Malatesty
Giacomo Puccini Cyganeria – O soave fanciulla – duet Mimi i Rudolfa
Jules Massenet Thaïs – Méditation – intermezzo
Giuseppe Verdi Traviata – Libiamo ne' lieti calici – duet Alfreda i Violetty

fot. archiwum artystów; Iwona Socha – fot. Ewa Miketa

Opera narodziła się pod niebem Italii i chociaż w czasach baroku upowszechniła się w wielu krajach, w lokalnych odmianach, to na długo Włochy właśnie pozostały operowym centrum, punktem odniesienia, wzorem nowych mód i trendów. Z półwyspu Apenińskiego też pochodziło wielu najznakomitszych śpiewaków występujących także na zaalpejskich scenach (już w XVII wieku – także na dworach polskich). Nic więc dziwnego, że i w XIX stuleciu to tam właśnie działy się rzeczy szczególnie dla operowego gatunku ważne, a koncert trojga znakomitych, młodych ale legitymujących się imponującym dorobkiem solistów i Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa, dedykowany wszystkim Paniom w przededniu ich pięknego święta przypomni najpiękniejsze karty opery włoskiej epoki romantyzmu i neoromantyzmu.
Chociaż nie wszyscy kompozytorzy prezentowanych tego wieczoru dzieł byli Włochami, to każdy w jakiś sposób odnosił się do tego, co z Włoch pochodziło — swe najznakomitsze opery Mozart napisał do włoskich słów prześwietnego librecisty Lorenza da Ponte; usłyszymy znane i uwielbiane przykłady tej natchnionej współpracy. Nowe, romantyczne nurty włoskiej opery manifestowały się w stylu, którego miano mówi wszystko: belcanto, szczególnie eksponującym urodę, ekspresję i wirtuozerię głosu; do jego mistrzów należał Gaetano Donizetti, nie zabraknie więc i jego arii. Z tego ducha wywodzi się też genialna twórczość Giuseppe Verdiego, którego 120. rocznica śmierci minęła w tym roku – ów genialny muzyk znacznie zintensyfikował dramatyczny wyraz, psychologiczną prawdziwość postaci tworząc arcydzieła które od chwili premiery zachwycają, ale też głęboko wzruszają. Nasi znakomici artyści zaprezentują reprezentatywny wybór najpiękniejszych kart muzyki wielkiego Włocha. Następcy Verdiego zarazem z jego zdobyczy korzystali, jak i polemizowali z nimi tworząc nowe nurty, w tym weryzm równoległy do literackiego naturalizmu, pochylający się nad prostymi, często smutnymi historiami zwykłych ludzi, nie zaś tylko koturnowych postaci z odległej historii czy mitologii – tu wielkie zasługi mieli Pietro Mascagni, Ruggero Leoncavallo oraz wielki Giacomo Puccini. Nawet dygresje znad Sekwany w programie — utwory Gounoda i Masseneta, mają włoskie konteksty: obaj byli laureatami tzw. Nagrody Rzymskiej fundowanej dla laureatów prestiżowego konkursu w Paryżu, by umożliwić adeptom sztuki studia w Italii. Chociaż tworzyli we własnym muzycznym idiomie, czasem polemizując z wzorami włoskimi, to także oni wiele korzystali z tego, co w nim najważniejsze: umiłowania do bel canto – pięknego śpiewu.
W marcowy wieczór wystąpią znakomici soliści: Iwona Socha – sopran, Łukasz Gaj – tenor oraz Adam Szerszeń – baryton. Związani z najlepszymi scenami operowymi kraju szczycą się też laurami prestiżowych konkursów, ważnymi dokonaniami kameralnymi, fonograficznymi, są często oklaskiwani także za granicą.
Wyboru prezentowanych w tej imponującej antologii dzieł dokonał dyrygent koncertu, Sławomir Chrzanowski, od 1990 dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Zabrzańskiej. Po studiach w Akademii Muzycznej w Katowicach prowadził orkiestry Państwowego Liceum Muzycznego w Katowicach, w latach 1991-95 sprawował funkcję dyrektora artystycznego Filharmonii w Rybniku. W czasie działalności artystycznej dyrygował większością polskich orkiestr filharmonicznych i kameralnych, a także Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Radiową Orkiestrą Symfoniczną w Krakowie, Orkiestrą Filharmonii Ostrawskiej oraz zespołami operowymi w Bytomiu i we Lwowie. Dyrygent zespołów w czasie światowych prawykonań utworów, m.in. Bogusława Schaeffera, Andrzeja Dziadka i Gheorge’a Zamfira.

Organizator: Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa
Patroni medialni: TVP Kultura, Prestopolmic.pl

Organizator zastrzega prawo do zmiany programu koncertu lub jego wykonawców