MAKSYMIUK | MARTIN | SIBELIUS

x

20 października 2023, godz. 19.00
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie


Wykonawcy

Ada Orlikowska | flet
Marta Piznal | obój
Bolesław Twardziak | klarnet
Adam Ostrowski | fagot
Karolina Gniazdowska | waltornia
Szymon Gwóźdź | trąbka
Mateusz Markiewicz | puzon
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa
Jerzy Maksymiuk | dyrygent

Program
Jerzy Maksymiuk

Vers per archi

Frank Martin
Koncert na 7 instrumentów dętych, kotły, perkusję i orkiestrę smyczkową

przerwa

Jean Sibelius
Valse triste op. 44 nr 1
VII Symfonia C-dur op. 105

 

Jerzy Maksymiuk – fot. archiwum Artysty

x

Za dyrygenckim pulpitem październikowego koncertu stanie Maestro Jerzy Maksymiuk. Dla naszej Orkiestry każdy kontakt z tą charyzmatyczną postacią jest bardzo ważny. Już pół wieku temu rozkochał w sobie melomanów, prowadząc brawurowo Polskę Orkiestra Kameralną, a to przecież było tylko jedno z pól jego przebogatej aktywności. Dyrygował i dyryguje wieloma zespołami w kraju i za granicą, wszędzie budząc podziw dla swej niespożytej, zdumiewającej energii, która zdaje się promieniować na wszystkich muzyków i udzielać się słuchaczom. Młodość – nasz atrybut zawsze powinna inspirować się wiedzą doświadczeniem, a nestor polskich kapelmistrzów to przecież cała epoka, nie tylko świadek, ale i kreator stylistycznych przemian w sztuce wykonawczej wielu dekad. Ta kontynuowana od ponad dekady współpraca stanowi doskonałe ucieleśnienie słów, którymi definiujemy naszą misję: „Jesteśmy przekonani, że możliwość współpracy z wybitnymi artystami zainspiruje wielu zdolnych muzyków i wzmocni w nich chęć do dalszego rozwoju artystycznego, a osobista odpowiedzialność artystyczna każdego muzyka złoży się na odpowiedzialność wspólną za kształt i jakość orkiestry.” Jedna z kompozycji programu właśnie stworzy okazję, by pokazać, że każdy z naszych Muzyków ma także kompetencje solisty! Będzie to Koncert na 7 instrumentów dętych, kotły perkusję i orkiestrę smyczkową szwajcarskiego kompozytora Franka Martina (1949). Autor pozwala tu koncertować zarówno solowym instrumentom, jak i ich rozmaitym zestawieniom. W tych efektownych partiach zaprezentują się młodzi muzycy naszej orkiestry. Utwór skomponowany w 1949 dla berneńskiego Musikgesellschaft ma trzyczęściową budowę bliską tradycyjnemu koncertowi. Zestawienie grup instrumentalnych zdaje się nawiązywać do koncepcji concerto grosso, utwór nie ma jednak cech „neobarokowej” stylizacji. Brzmieniowa atrakcyjność dzieła i jego pełna tajemniczego uroku aura (z pewnymi „iberyjskimi” aluzjami) sprawiła, że Koncert należy do najczęściej dziś przypominanych kompozycji Martina.

Ostatnia ukończona symfonia fińskiego neoromantyka Jeana Sibeliusa z roku 1924 jest zarazem jego jedynym jednoczęściowym dziełem tego gatunku. Autor planował ją zrazu jako dzieło cykliczne. Po decyzji o pozostawieniu go w wersji jednoczęściowej określił utwór mianem Fantasia sinfonica, ostatecznie wydał go jako VII Symfonię op. 105. Jest niezwykłym eksperymentem dojrzałego mistrza – niemal rezygnuje on tu z różnicowania planów tonalnych (co typowe dla gatunku) pozostając konsekwentnie w obszarze tonacji C-dur/c‑moll, za podstawę kształtowania formy przyjmuje zaś głównie zmiany tempa i dynamiki.

Pełen subtelnej nostalgii Valse triste tegoż autora stać się miał jednym z jego najpopularniejszych dzieł, prezentowanym i w oryginalnej wersji na orkiestrę ze zmniejszonym składem dętym, i w licznych aranżacjach. Utwór powstał jako element muzyki incydentalnej do spektaklu sztuki Kuolema (Śmierć) Arvida Järnefelta (1903), fińskiego prawnika i pisarza, prywatnie – szwagra Sibeliusa.

Jerzy Maksymiuk poprowadzi wykonanie także własnego utworu (który mieliśmy przyjemność już z nim wykonywać): Vers per archi. Ta miniatura z 2014 r. zachwyca urodą brzmienia smyczkowego zespołu oraz zdumiewa bogatym spektrum emocji: jej łukowa forma rozpoczyna się i kończy epizodem pełnym liryzmu i nostalgii, zaś żywszy odcinek środkowy przynosi nastroje dramatyczno-rapsodyczne. Inspirację stanowiło tu wspomnienie bohaterskiej łączniki AK, zamordowanej przez Niemców w 1944 harcerki Hanny Czaki. „To niezwykłe bohaterstwo, ale też wyjątkowa wrażliwość. dlatego mój utwór zaczyna się delikatnie, a potem niemal zanika…” – komentował autor.

______________________________________________________

Bilety: Polskie Radio – bilety24, eBilet
REGULAMIN SPRZEDAŻY BILETÓW ORAZ UCZESTNICTWA W WYDARZENIACH ARTYSTYCZNYCH

Bilety normalne: 60 zł / miejsce
Bilety ulgowe: 45 zł / miejsce
• przysługują uczniom, studentom do 26 roku życia, emerytom i rencistom, osobom powyżej 70 roku życia oraz osobom z orzeczoną grupą inwalidzką bądź orzeczonym stopniem niepełnosprawności

Darczyńca: Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza
Patronat medialny: TVP Kultura, Radio dla Ciebie, Polska Agencja Prasowa, Prestopolmic.pl 

Organizator: Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa
Organizator zastrzega prawo do zmiany programu koncertu lub jego wykonawców