LEONARD ANDRZEJ MRÓZ IN MEMORIAM. Fragmenty z opery „Borys Godunow” Modesta Musorgskiego oraz polska i rosyjska liryka wokalna

x

22 grudnia 2021, godz. 19.00
Filharmonia Narodowa w Warszawie

Transmisja na kanale YouTube i na www.sinfoniaiuventus.pl

Wykonawcy
Rafał Siwek | bas / Borys
Aleksander Teliga | bas / Pimen

Sylwester Kostecki | tenor / Szujski
Marcin Nałęcz-Niesiołowski | bas-baryton
Adam Zdunikowski | tenor

Anna Marchwińska | fortepian

Chór Teatru Wielkiego – Opery Narodowej
Mirosław Janowski | kierownik chóru

Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa
Marcin Nałęcz-Niesiołowski | dyrygent

Adam Rozlach | prowadzenie

 

Program
Pieśni Mieczysława Karłowicza, Stanisława Moniuszki, Piotra Czajkowskiego, Michała Glinki i Sergiusza Rachmaninowa

Sceny z opery Borys Godunow Modesta Musorgskiego:
Scena koronacji Borysa / prolog
Monolog Pimena / akt I
Monolog i scena halucynacji Borysa / akt II
Monolog Pimena / akt IV
Scena śmierci Borysa / akt IV

Leonard Andrzej Mróz – fot. Zofia Nasierowska. Dzięki uprzejmości Pana Janusza Majewskiego.

x

13 grudnia 2020 zmarł wielki polski śpiewak – bas, ceniony pedagog, prof. Leonard Andrzej Mróz. Niedługo po pierwszej rocznicy tego smutnego wydarzenia w Filharmonii Narodowej odbędzie się z udziałem naszej Orkiestry koncert poświęcony jego pamięci. Prorektor ds. artystycznych Akademii Muzycznej w Łodzi prof. Urszula Kryger wspominała zasłużonego wykładowcę między innymi tej uczelni (od 1997): „Odszedł wspaniały artysta o fantastycznym głosie i światowej karierze scenicznej. Niezapomniane pozostaną jego interpretacje rosyjskiego repertuaru – oper i pieśni. Świetnie odnajdywał się również w polskich operach jako Stolnik w Halce czy Zbigniew w Strasznym dworze Stanisława Moniuszki. Jako pedagog prof. Mróz był bardzo poświęcony swoim studentom, dbał o ich wszechstronny rozwój i o to, jak będzie wyglądać ich dalsza artystyczna droga”.

Urodził się 19 stycznia 1947 roku w Międzyrzecu Podlaskim, był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie w klasie prof. Zofii Brégy (1972). Jeszcze w czasach studiów otrzymał pierwszą nagrodę VI Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki we Wrocławiu (1969), później zdobywał laury na wielu międzynarodowych konkursach wokalnych. Przez wiele lat był związany jako solista z Teatrem Wielkim w Warszawie (1972-1988). W 1998 roku uzyskał tytuł profesora sztuk muzycznych. W 2016 został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Publiczność zapamiętała artystę w scenicznych kreacjach między innymi Borysa Godunowa, Don Giovanniego, Stolnika, Filipa II. Artysta śpiewał na scenach teatrów operowych w Wiedniu, Budapeszcie, Pradze, Moskwie, Paryżu, Parmie, Meksyku, Sofii, Filadelfii. Wystąpił w Carnegie Hall podczas koncertowego wykonania opery Chowańszczyzna Modesta Musorgskiego; także na prestiżowych festiwalach i gościnnie na wielu światowych scenach. W dorobku płytowym miał nagrania arii i pieśni, kolęd, muzyki cerkiewnej, Requiem Wolfganga Amadeusa Mozarta, Requiem Giuseppe Verdiego, Straszny dwór Stanisława Moniuszki. Nagrywał także dla Erato – Requiem Antonína Dvořáka oraz EMI – Borys Godunow Modesta Musorgskiego, Katarzyna Izmajłowa Dymitra Szostakowicza. W 1994 roku zadebiutował jako dyrygent w Filharmonii Wrocławskiej, a w kolejnych latach prowadził wykonania dzieł Webera, Mozarta i Rossiniego w Filharmonii Opolskiej, Wrocławskiej i Białostockiej.

Pamięć wielkiego śpiewaka uczci czterech wybitnych solistów, z których każdy legitymuje się imponującym dorobkiem scenicznym, koncertowym i nagraniowym. Zaprezentują się w bogatym repertuarze nawiązującym do artystycznego emploi wielkiego śpiewaka, obejmującym w części pierwszej koncertu wybór pieśni kompozytorów polskich i rosyjskich, w drugiej zaś – fragmenty opery, w której stworzył niezapomniane kreacje sceniczne i fonograficzne, imponującym fresku z dziejów dawnej Rosji: Borysie Godunowie Modesta Musorgskiego.

Ważnym akcentem obsady tego koncertu będzie udział znakomitego Chóru Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, a poprowadzi go pomysłodawca wydarzenia prof. Marcin Nałęcz-Niesiołowski, uczeń prof. Mroza, dyrygent, wokalista o wielkim doświadczeniu symfonicznym, ale i scenicznym, jako dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej, Opery Wrocławskiej i gościnny dyrygent wielu spektakli Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, także innych scen operowych. W latach 1997-2011 pełnił funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Białostockiej, jest także dyrektorem artystycznym i dyrygentem Orkiestry Kameralnej „Mała Filharmonia”. Koncertował z wieloma znakomitymi orkiestrami w Polsce i za granicą, ma w dorobku także szereg cenionych, nagradzanych nagrań.

Dofinansowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Podczas wydarzenia obowiązują zasady ustalone w Rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii wraz z ich aktualizacjami: Aktualne zasady i ograniczenia

Oświadczenie uczestnika wydarzenia w związku ze stanem epidemii SARS-COV-2

Bilety: Bilety24, eBilet oraz w kasach Filharmonii Narodowej (sprzedaż wyłącznie gotówkowa)

Patroni medialni: Polskie Radio Program 2, TVP Kultura, Prestopolmic.pl
Organizator:
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa

Organizator zastrzega prawo do zmiany programu koncertu lub jego wykonawców