WILLIAMS | BEAL | BERNSTEIN. KONCERT KARNAWAŁOWY

x

21 stycznia o godz. 19.00
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie

Wykonawcy
Michał Barański | kontrabas jazzowy i gitara basowa
Michał Tokaj | fortepian
Łukasz Żyta | perkusja
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa
Przemysław Neumann | dyrygent

Program
John Williams
Temat z filmu Park Jurajski (1993)
Jeff Beal
Concerto for Jazz Bass (1989)

***

Leonard Bernstein
Uwertura do operetki Kandyd (1956)
Tańce symfoniczne z musicalu West Side Story (1960)

Przemysław Neumann – fot._Fundacja 2.8; Michał Barański – fot. Oleg Panov; Michał Tokaj – fot. Jacek Poremba; Łukasz Żyta – fot. Maria Jarzyna

x

W 2023 roku przypada 105. rocznica urodzin wielkiego dyrygenta i kompozytora, Leonarda Bernsteina. To dobra okazja, by przypomnieć jego dokonania, z których szczególnie kochany jest musical West Side Story. W powszechnej pamięci zapisał się zwłaszcza dzięki filmowej adaptacji z 1961 roku (a także najnowszej, z 2021, firmowanej przez Stevena Spielberga), jednak od broadwayowskiej premiery w 1957 gości przede wszystkim na teatralnych scenach. Zawsze chętnie słuchany wybór efektownych symfonicznych tańców z musicalu dopełni barwna, żywiołowa uwertura do operetki Kandyd tegoż autora (i tworzona w tym samym czasie) na kanwie alegorycznej powiastki Woltera o wędrówce tytułowego bohatera w poszukiwaniu „najlepszego ze światów”.

Autorem Concerto for Jazz Bass jest Jeff Beal, ceniony amerykański kompozytor, laureat nagrody Emmy, autor muzyki do wielu filmów, jak i między innymi serialu House of Cards. Trzyczęściowy utwór z 1989 roku zamówił John Patitucci, który w 1991 utrwalił go w albumie Heart of the Bass. Dzieło zaprezentuje Michał Barański, należący do czołowych polskich wirtuozów jazzowego kontrabasu i gitary basowej. Jest absolwentem Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Już jako czternastolatek został zauważony na warsztatach muzycznych przez amerykańskiego klarnecistę Brada Terry’ego. Wraz z pianistą Mateuszem Kołakowskim i perkusistą Tomaszem Torresem weszli w skład kwartetu Terry’ego, wielokrotnie koncertując w USA i zdobywając szlify u źródeł jazzu. Jest laureatem nagrody Grand Prix, którą otrzymał na 40. festiwalu Jazz Nad Odrą w kategorii zespołowej. Występował w Knitting Factory w Nowym Jorku, Jazz Bakery w Los Angeles, Vail Jazz Festival w Colorado, Berklee Performance Center w Bostonie. Współpracuje z czołowymi amerykańskimi i polskimi jazzmanami.

Wielkim nazwiskiem muzyki filmowej jest także John Williams, obchodzący w 2022 roku 90. urodziny. Jest zdobywcą 25 nagród Grammy, siedmiu British Academy Film Awards, pięciu Oskarów (miał też do nich 52 nominacje!). Autor muzyki do ponad 100 filmów, wśród których są Gwiezdne wojny, Szczęki, ET, Lista Schindlera, Indiana Jones, Kevin sam w domu, Szeregowiec Ryan, część sagi o Harrym Potterze. Przebojem kin roku 1993 był Park Jurajski Stevena Spielberga (później jego dwa sequele, ostatni z 2001 w reżyserii Joe Johnstona, wszystkie z muzyką Williamsa) i podczas koncertu zabrzmi jego łączący liryzm i brzmieniowy splendor główny temat.

Koncert poprowadzi Przemysław Neumann, dyrektor Filharmonii Opolskiej, od 2022 roku także kierownik muzyczny Opery Śląskiej w Bytomiu. To dyrygent szczególnie oddany misji odkrywania zapomnianych kart muzyki polskiej. Jest absolwentem poznańskiej Akademii Muzycznej, w której ukończył studia na kierunku dyrygentura symfoniczno-operowa w klasie prof. Jerzego Salwarowskiego oraz prof. Antoniego Grefa. Już podczas studiów nawiązał współpracę z poznańskim Teatrem Muzycznym, do roku 2013 będąc jego dyrygentem i kierownikiem orkiestry. Przez 9 sezonów artystycznych przygotował kilka premier oraz poprowadził kilkaset spektakli i koncertów. Współpracował także z Teatrem Wielkim w Poznaniu oraz Gliwickim Teatrem Muzycznym. Jest wykładowcą m.in. macierzystej uczelni, w 2017 roku uzyskał tytuł doktora habilitowanego. [pmac]

Organizator: Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa
Organizator zastrzega prawo do zmiany programu koncertu lub jego wykonawców
Patroni medialni: TVP Kultura, Presto, polmic.pl

Bilety normalne: 65 zł / miejsce
Bilety ulgowe: 45 zł / miejsce
– dla uczniów, studentów do ukończenia 26 roku życia, emerytów i rencistów oraz osób po 70 roku życia;
– uczniów szkół muzycznych i baletowych oraz studentów uczelni muzycznych i muzykologii.

Bilety dostępne w serwisach biletowych: Polskie Radio – Bilety24, eBilet