Uroczystości pogrzebowe Krzysztofa Pendereckiego

x

W najbliższy wtorek, 29 marca 2022 roku w Krakowie odbędą się uroczystości związane z przeniesieniem prochów Krzysztofa Pendereckiego na miejsce wiecznego spoczynku.

Krzysztof Penderecki był postacią bardzo ważną dla melomanów w Polsce i poza nią, dla wielu muzycznych instytucji, ale dla Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa pozostawał kimś znacznie bliższym, niż pomnikowe postaci podziwiane z daleka. Był z zespołem od początku, zaufał jego kompetencjom, talentom i zaangażowaniu powierzając do wykonania swoje kolejne dzieła, pracował z POSI jako dyrygent i mentor, od 2013 r. do śmierci – Honorowy Patron. Zespół zarejestrował komplet jego symfonii (6 CD, 2010–2012) pod batutą samego Kompozytora oraz płyty z koncertami solowymi (6 CD, 2014–2016). Wybrane wydawnictwa z tej serii zostały uhonorowane wyróżnieniami, m.in. nagrodą International Classical Music Award (2014 r. i 2016 r.). W 2018 r. Orkiestra cieszyła się wydaniem kolejnej naszej płyty z jego koncertami – okazać się miała ostatnią z Mistrzem w roli dyrygenta.

Ale przecież wielki artysta nie umiera nigdy – pozostaną i powracać będą w repertuarze Orkiestry jego wspaniałe dzieła, zachwycające różnorodnością inwencji i brzmienia, niosące szczere emocje i przesłanie najpiękniejszego humanitaryzmu, pozostaną wspólne nagrania. Pozostaną na zawsze nasze osobiste wspomnienia, szacunek i wdzięczność.

Krzysztof Penderecki