SINFONIA IUVENTUS W WOLFSBURGU

x

22 kwietnia 2024,  godz. 19.30
Scharoun-Theater Wolfsburg – Großer Saal

 

Wykonawcy
Anna Maria Staśkiewicz | skrzypce
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa
Norbert Twórczyński | dyrygent

Program
Mieczysław Karłowicz

Koncert skrzypcowy A-dur op. 8

Anton Bruckner
Symfonia f-moll WAB 99

 

Norbert Twórczyński – photo Aleksandra Rybak; Anna Maria Staśkiewicz – Anita Wąsik-Płocińska

W kwietniu nasza Orkiestra zaprezentuje się w Wolfsburgu w Dolnej Saksonii (Niemcy). We współpracy z Deutsch-Polnische Gesellschaft Wolfsburg-Gifhorn w sali Scharoun Theater zaprezentujemy ciekawy program muzyki wielkich neoromantyków.

Zabrzmi Symfonia f-moll Antona Brucknera z 1863 roku, owoc późnych studiów kompozytorskich niemal 40-letniego twórcy, której początkowo nadał numer pierwszy, późnej go jednak wycofał pozostawiając dzieło nieopublikowane (podobnie jak nieco późniejszą Symfonię d-moll, skomponowaną już po „właściwej” Pierwszej). Ma ono jednak walory znacznie większe niż tylko studialne, ciekawie zapowiadając późniejsze idee i dokonania wielkiego symfonika.

Młodzieńczy Koncert skrzypcowy A-dur to utwór dwudziestopięcioletniego Mieczysława Karłowicza. Został prawykonany w 1903 r. Berlinie przez wielkiego Stanisława Barcewicza i stało się jedną z najważniejszych pozycji polskiej literatury skrzypcowej, zajmując poczesne miejsce pomiędzy koncertami Wieniawskiego i Szymanowskiego.

Solistką w tym utworze będzie znakomita skrzypaczka Anna Maria Staśkiewicz, laureatka wielu konkursów skrzypcowych, m.in. III nagrody na XIII Międzynarodowym Konkursie im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu w 2006 roku. W 2007 ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, w klasie skrzypiec prof. Marcina Baranowskiego, umiejętności doskonaliła między innymi pod kierunkiem Wandy Wiłkomirskiej oraz Tatiany Grindenko. Koncertuje jako solistka i kameralistka na najważniejszych estradach wielu krajów. Od 2015 roku pracuje w orkiestrze Sinfonia Varsovia na stanowisku I koncertmistrza.

Prowadzący koncert Norbert Twórczyński jest doktorem sztuk muzycznych, absolwentem Akademii Muzycznej w Poznaniu na kierunku dyrygentura symfoniczna i operowa oraz Akademii Sztuki w Szczecinie (edukacja muzyczna – specjalność: dyrygentura chóralna). Laureat nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla studentów uczelni artystycznych za wybitne osiągnięcia w twórczości artystycznej. Występował z wieloma orkiestrami w kraju i za granicą, prowadził prawykonania utworów cenionych kompozytorów współczesnych, dokonał kilku nagrań z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii w Szczecinie m.in. muzyki do polsko-duńskiego filmu Apolonia, Apolonia, który znalazł się na krótkiej liście nominacji do Oscara w roku 2024. Jest także wykładowcą Akademii Sztuki w Szczecinie. Od września 2022 pełni funkcję Kierownika Orkiestry w Polskiej Orkiestrze Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa.

Więcej o koncercie

Bilety

x