OPERA W PAŁACU
X
2 września 2023, godz. 19.00
Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim
ul. Zamkowa 49
Wykonawcy
Małgorzata Trojanowska | sopran
Ewelina Sielska-Badurek | mezzosopran
Rafał Żurek | tenor
Maciej Falkiewicz | baryton
Dariusz Machej | bas
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa
Marcin Łopacki | dyrygent
Teatr Akt
Program
Karol Kurpiński – „Zamek na Czorsztynie, czyli Bojomir i Wanda”
x
W sobotę 2 września czeka nas kolejne wydarzenie z cyklu „Opera w Pałacu”. W parku przy Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim będzie można obejrzeć inscenizację opery komicznej Karola Kurpińskiego „Zamek na Czorsztynie, czyli Bojomir i Wanda”. Tak jak opera, Muzeum Wnętrz to miejsce piękne, odrobinę tajemnicze i wyjątkowe. Znajduje się w położonym na wyspie pałacu, należącym niegdyś do rodziny Bielińskich.
„Zamek na Czorsztynie, czyli Bojomir i Wanda” to historia rycerza Bojomira i jego towarzysza Nikity. Mężczyźni wracają z wyprawy wiedeńskiej. Po drodze zaskakuje ich noc. Nadchodzi burza. Postanawiają przeczekać ją w pobliskim zamku – Zamku na Czorsztynie. Spotykają tam jego mieszkańców i gospodarza Dobrosława. Okazuje się, że Bojomir i Dobrosław mają ze sobą wiele wspólnego…
Autorem „Zamku na Czorsztynie” jest Karol Kurpiński (1785–1857), polski kompozytor epoki późnego klasycyzmu i wczesnego romantyzmu. Autor m.in. melodii Warszawianki, oraz licznych prac dydaktycznych i pedagogicznych z zakresu muzyki.
Libretto do „Zamku na Czorsztynie” napisał hrabia Józef Wawrzyniec Krasiński (1783–1845), meloman, literat i pamiętnikarz.
Opera miała swoją premierę 5 marca 1819 roku w Teatrze Narodowym. Powstała na benefis Kurpińskiego, który miał miejsce 11 maja tegoż roku, podczas czwartego spektaklu.
Na wszystkie wydarzenia organizowane w ramach „Opery w pałacu” wstęp jest bezpłatny. Obowiązują wejściówki, których liczba jest ograniczona. Wejściówki można pobrać on–line oraz w Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim i w parafii św. Wita w Karczewie od 19 sierpnia.
Szczegółowe informacje o zasadach uczestnictwa i wejściówkach znajdują się na profilu Facebook Stowarzyszenia Rozgłos.
Organizator: Stowarzyszenie Rozgłos
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.