Koncert „Sto lat niepodległości”

18 marca, godz. 15.00
Bazylika Archikatedralna św. Jana Chrzciciela w Warszawie ul. Świętojańska 8

Muzyka Ameryki Łacińskiej jest fascynująca w swej niezwykłej wielobarwności – spotykają się w niej prastare tradycje folkloru rdzennych ludów z tym, co przynieśli liczni przybysze. A byli nimi i iberyjscy kolonizatorzy, i niewolnicy z Afryki, i imigranci z całego świata… Ów kulturowy tygiel mieni się więc kalejdoskopowo wieloma rytmami, skalami, harmoniami, jest też bardzo zróżnicowany geograficznie – tak jak zróżnicowane są pejzaże pięknego kontynentu o trudnej historii.
Pochodzący z Peru kompozytor, akordeonista i dyrygent Alejandro Núñez Allauca (ur. w 1943 r.) koncertował w wielu krajach, by ostatecznie osiąść we Włoszech – tam też jego muzyka (tworzona w wielu zróżnicowanych stylach i gatunkach) zdobyła szczególną popularność, ale jej autor nigdy nie zapomniał o swoich peruwiańskich korzeniach, często cytując i stylizując charakterystyczne motywy muzyki swojej ojczyzny.
Szczególnie ciekawie dał im wyraz w jednej ze swoich najsławniejszych i najbardziej okazałych kompozycji: Misa Andina (Msza andyjska) powstała w 1997 r. w hołdzie dla Jana Pawła II. Imponujące dzieło szybko zdobyło znaczną popularność, podziwiane w katedrze w Limie, później w wielu świątyniach Italii i na licznych estradach świata. To utwór odmienny np. od także bardzo popularnej i także odwołującej się do południowoamerykańskiego stylu Misa Criolla Ariela Ramireza, do hiszpańskich słów, z wykorzystaniem ludowego i popularnego instrumentarium.
Kompozycja Núñeza to bardziej „kanoniczne” ujęcie pełnej łacińskiej mszy, także muzycznie nawiązujące do wielkich i dawnych tradycji tej formy – ale też z ciekawymi, wysublimowanymi stylizacjami muzyki z malowniczych Andów. Godną scenerią dla wykonania tego zwróconego ku Absolutowi dzieła będzie wnętrze Bazyliki Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie, a jego muzyczną oprawę zapewnią – wraz z Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus – prześwietni soliści: Dorota Lachowicz, Justyna Stępień, Rafał Bartmiński i Robert Gierlach, na znakomitych organach katedry zagra Piotr Grinholc, zaś w efektownych partiach chóralnych wystąpi Chór Artos im. W. Skoraczewskiego. Koncert poprowadzi Marek Wroniszewski, bardzo utalentowany dyrygent młodego pokolenia, decyzją jury uznany za najlepszego polskiego uczestnika X Międzynarodowego Konkursu im. G. Fitelberga w Katowicach.

Wykonawcy:
Justyna Stępień | sopran
Dorota Lachowicz  | mezzosopran
Rafał Bartmiński  | tenor
Robert Gierlach | bas-baryton
Piotr Grinholc | organy
Chór ARTOS im. W. Skoraczewskiego
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus
Marek Wroniszewski | dyrygent

W programie:
Alejandro Nunez Allauca Missa Andina

Bilety są dostępne w kasie Zamku Królewskiego w Warszawie. Miejsca są nienumerowane.

 

Bilety dostępne na:
www.ebilet.pl
, w punktach InfoKraków oraz w kasie Filharmonii Krakowskiej