Alejandro Núñez Allauca „Missa Andina”

7 grudnia 2018, godz. 20.30
Archikatedra św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Lublinie

Wykonawcy:
Justyna Stępień | sopran
Dorota Lachowicz | mezzosopran
Rafał Grozdew | tenor
Dominik Opaliński | bas-baryton
Piotr Grinholc | organy
Chór Dziecięcy Artos im. W. Skoraczewskiego
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa
Marek Wroniszewski | dyrygent

W programie:
Alejandro Núñez Allauca Missa Andina

Muzyka Ameryki Łacińskiej jest fascynująca w swej niebywałej wielobarwności – spotykają się w niej prastare tradycje folkloru rdzennych ludów z tym, co przynieśli liczni przybysze. A byli nimi i iberyjscy kolonizatorzy, i niewolnicy z Afryki, i imigranci z całego świata… Ów kulturowy tygiel mieni się więc kalejdoskopowo wieloma rytmami, skalami, harmoniami, jest też bardzo zróżnicowany geograficznie – tak jak zróżnicowane są pejzaże pięknego kontynentu o trudnej historii. Pochodzący z Peru kompozytor, akordeonista i dyrygent Alejandro Núñez Allauca (ur. w 1943 roku) koncertował w wielu krajach, by ostatecznie osiąść we Włoszech – tam też jego muzyka (tworzona w wielu zróżnicowanych stylach i gatunkach) zdobyła szczególną popularność, ale jej autor nigdy nie zapomniał o swoich peruwiańskich korzeniach, często cytując i stylizując charakterystyczne motywy muzyki swojej ojczyzny.
Niezwykle ciekawie dał im wyraz w jednej ze swoich najsławniejszych i najbardziej okazałych kompozycji: Missa Andina (Msza andyjska) powstałej w 1997 roku w hołdzie dla Jana Pawła II. Imponujące dzieło szybko zdobyło znaczną popularność, podziwiane w katedrze w Limie, później w wielu świątyniach Italii i na licznych estradach świata. To utwór odmienny od także bardzo popularnej i odwołującej się do południowoamerykańskiego stylu Misa Criolla Ariela Ramireza, do hiszpańskich słów, z wykorzystaniem ludowego i popularnego instrumentarium. Kompozycja Núñeza to bardziej „kanoniczne” ujęcie pełnej łacińskiej mszy, muzycznie nawiązujące do wielkich i dawnych tradycji tej formy – ale też z ciekawymi, wysublimowanymi stylizacjami muzyki z malowniczych Andów.
Po świetnie przyjętym polskim prawykonaniu dzieła przez Polską Orkiestrę Sinfonia Iuventus w marcu 2018 roku w Warszawie zapraszamy na powtórne wykonanie, tym razem w Lublinie. Wystąpią znakomici soliści: Justyna Stępień, Dorota Lachowicz, Rafał Grozdew oraz Dominik Opaliński, na organach grać będzie Piotr Grinholc, w efektownych partiach zaś zaprezentuje się Chór Artos im. Władysława Skoraczewskiego. Koncert poprowadzi Marek Wroniszewski, utalentowany dyrygent młodego pokolenia, decyzją jury uznany za najlepszego polskiego uczestnika X Międzynarodowego Konkursu im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach.

Wstęp wolny!