Koncert z okazji 25. rocznicy śmierci Witolda Lutosławskiego

10 października, godz. 19.00
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, Warszawa

Wykonawcy:
Paweł Kowalski – fortepian
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa
Marek Wroniszewski – dyrygent

Program:
Witold Lutosławski – Mała suita
Witold Lutosławski – Koncert fortepianowy
przerwa
Igor Strawiński -Ognisty ptak – Suita baletowa

pianista Paweł Kowalski

Gdyby należało wskazać szczególnie „warszawskiego” kompozytora XX stulecia, mógłby nim zostać przede wszystkim Witold Lutosławski, który przyszedł na świat (1913) w sercu stolicy, przy ul. Moniuszki (tuż obok Filharmonii), mieszkał m.in. przy Marszałkowskiej, Langiewicza, Zwycięzców, a wreszcie – w żoliborskiej willi przy Śmiałej. Absolwent warszawskich szkół, potem Uniwersytetu i Konserwatorium, w Warszawie grywał podczas tajnych okupacyjnych koncertów, brał żywy udział w odbudowie życia muzycznego po wojnie, był ważną postacią dla prestiżowego festiwalu „Warszawska Jesień”, a gdy zdobył międzynarodową sławę – sam prowadził w stolicy koncerty swoich dzieł zapraszając najświetniejszych solistów. Tu też zmarł (1994) i spoczął na Cmentarzu Powązkowskim.

Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa pragnie oddać kompozytorowi hołd w 25. rocznicę jego śmierci koncertem, podczas którego zabrzmią dwa dzieła z różnych okresów – przystępna Mała suita z początku lat 50., gdy kompozytor z powodzeniem starał się zachować twórczą autonomię wobec oczekiwań komunistycznych władz, tworząc muzykę nierzadko „na motywach ludowych”, ale z zachowaniem najwyższego poziomu artystycznego oraz późny Koncert fortepianowy łączący wszystkie zdobycze perfekcyjnej techniki Lutosławskiego z głęboką, bardzo komunikatywną ekspresją. Warto podkreślić, że solista Koncertu, pianista o wielkiej międzynarodowej renomie, Paweł Kowalski jest pierwszym (po Krystianie Zimermanie) wykonawcą tego utworu, który zaprezentował w 1989 w Warszawie, pod dyrekcją kompozytora, a później z powodzeniem grał dzieło na scenach w kraju i za granicą.

Kim byłby Igor Strawiński, gdyby nie współpraca z Sergiuszem Diagilewem i jego Baletami Rosyjskimi? Najpewniej doceniono by jego geniusz, na pewno i tak zdobyłby sławę lecz zapewne cała droga twórcza rosyjskiego mistrza potoczyłaby się zupełnie odmiennie. Przypadek bowiem sprawił, że to jemu Diagilew – po odmowie ze strony innych kompozytorów – powierzył skomponowanie muzyki do baletu Ognisty ptak – utworzona z jej fragmentów suita wypełni drugą część koncertu. Impresario planował podbić „egzotyczną” fabułą starej rosyjskiej baśni publiczność Paryża,  żywo zainteresowaną muzyką ze wschodniego mocarstwa. Fabuła baletu nawiązuje do klechd, których bohaterem był zły mag, Kościej Nieśmiertelny, na którego dworze młody Carewicz Iwan spotyka niezwykłą baśniową postać – Ognistego Ptaka, którego uwalnia z mocy czarodzieja. Premiera w Operze Paryskiej (1910) w choreografii Michaiła Fokina rzuciła Paryż na kolana, Strawiński zaś z dnia na dzień zdobył międzynarodową sławę.

Koncert poprowadzi Marek Wroniszewski, ceniony dyrygent uznany za najlepszego polskiego uczestnika X Międzynarodowego Konkursu im. G. Fitelberga w Katowicach, zastępca dyrektora Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa. Związany z tą instytucją od października 2017 r., początkowo jako asystent dyrygenta, następnie kierownik orkiestry. [Piotr Maculewicz]

Bilety: https://bit.ly/2Hna1mE
https://bit.ly/2k16tyJ