Zakończył się X Międzynarodowy Konkurs Dyrygentów im. G. Fitelberga w Katowicach

Znamy już wyniki X Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. G. Fitelberga w Katowicach. Marek Wroniszewski, asystent dyrygent w Polskiej Orkiestrze Sinfonia Iuventus, został uhonorowany mianem najlepszego polskiego uczestnika Konkursu, otrzymał Medal Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków „Za zasługi dla Muzyki Polskiej” i nagrodę pp. Tishy i Piotra Gajewskich (jednego z członków jury Konkursu).

Jest to jeden z najważniejszych i najbardziej prestiżowych konkursów muzycznych w Polsce – zawsze był prawdziwą kuźnią talentów, a większość jego laureatów rozwija wspaniałe kariery w zespołach polskich i zagranicznych.
Od 1982 roku należy do Światowej Federacji Międzynarodowych Konkursów Muzycznych z siedzibą w Genewie. Inicjatorem i organizatorem jego pierwszej edycji zorganizowanej w 1979 roku – w 100. rocznicę urodzin Grzegorza Fitelberga – był jego uczeń, Karol Stryja. On też prowadził następne edycje konkursu, do śmierci w 1998 roku. Konkurs przeznaczony jest dla dyrygentów, którzy w dniu inauguracji imprezy nie przekroczyli 35. roku życia. Jego repertuar obejmuje utwory klasycyzmu wiedeńskiego, romantyzmu i muzyki XX wieku, w tym utwory kompozytorów polskich. Odbywa się w Katowicach w cyklu pięcioletnim.
Jubileuszowa X edycja MKD miała miejsce w dniach 17–26 listopada 2017 roku. Funkcję dyrektora artystycznego pełnił Mirosław Jacek Błaszczyk (także dyrektor artystyczny Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus), w jury zaś zasiadali: Mirosław Jacek Błaszczyk (Polska), Tomasz Bugaj (Polska), Mykoła Diadiura (Ukraina), Juozas Domarkas (Litwa), Piotr Gajewski (USA), Eugeniusz Knapik (Polska), Charles Olivieri-Munroe (Kanada), Jorma Panula (Finlandia), Marek Pijarowski (Polska), Ken Takaseki (Japonia), Michael Zilm (Niemcy).
Po niezwykle ciekawych konkursowych prezentacjach wyłoniono laureatów: I nagrodę otrzymał Su-Han Yang (Tajwan), II – Bar Avni (Izrael), III – Modestas Barkauskas (Litwa). Niestety, na podium tym razem nie stanęli uczestnicy z Polski, co nie znaczy, że ich nie doceniono. Szczególnie cieszy uhonorowanie mianem najlepszego polskiego uczestnika Konkursu Marka Wroniszewskiego, dyrygenta asystenta Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus. Inne wyróżnienia, jakie otrzymał ten znakomity kapelmistrz, to Medal Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków „Za zasługi dla Muzyki Polskiej” oraz nagroda pp. Tishy i Piotra Gajewskich (jednego z członków jury Konkursu).
Zdobył również nagrody w postaci zaproszeń do poprowadzenia koncertów: z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Filharmonią Śląską im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach, Filharmonią Świętokrzyską im. O. Kolberga w Kielcach, Polską Filharmonią Sinfonia Baltica im. W. Kilara w Słupsku, Orkiestrą Symfoniczną im. K. Namysłowskiego w Zamościu. Ponadto Bielskie Centrum Kultury zaprosiło go do poprowadzenia koncertu podczas XXIII Festiwalu Kompozytorów Polskich im. prof. Henryka Mikołaja Góreckiego w Bielsku-Białej.
Ważnymi akcentami konkursu związanymi z Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus są także nagrody jej Dyrektora oraz Foundation Jerzy Semkow dla laureata II i III nagrody Konkursu w postaci zaproszenia do poprowadzenia koncertów z tym zespołem, którego głównym zadaniem – podobnie jak w przypadku Konkursu im. Grzegorza Fitelberga – jest odkrywanie, promowanie i stwarzanie możliwości rozwoju artystycznego młodym muzycznym talentom.

Więcej informacji na oficjalnej stronie Konkursu: http://fitelbergcompetition.com/pl/