Wspomnienie Jerzego Semkowa

Polecamy Państwa uwadze interesujący wywiad Róży Światczyńskiej z Waldemarem Dąbrowskim, dyrektorem Teatru Wielkiego – Opery Narodowej oraz Januszem Marynowskim – dyrektorem Orkiestry Sinfonia Varsovia zamieszczony w najnowszym numerze programu Orkiestry Sinfonia Varsovia na sezon artystyczny 2018/2019.

W opowiadanej przez dyrektorów historii zespołu pojawia się najistotniejsza dla Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus postać, a mianowicie jej założyciel Jerzy Semkow, którego losy przecinają się programowo z młodymi orkiestrami. Janusz Marynowski wypowiada się następująco o swojej współpracy artystycznej z dyrygentem:

„Legendarny dyrygent, prawdziwy książę batuty, który chciał z nami grać Mahlera i Czajkowskiego. Był niezwykle wymagający, ale też obdarzony specyficznym poczuciem humoru. W pracy interesowała go wyłącznie najwyższa jakość. Nasze niedawne spotkanie z Maestro Markiem Janowskim, podczas festiwalu Witolda Lutosławskiego Łańcuch XVI, mocno nam o nim przypomniało. To podobieństwo nie tylko w ruchach i gestach, ale i w bezkompromisowym dążeniu do jakości.”

Dyrektor Teatru Wielkiego dopowiada natomiast:
„Semkow to był prawdziwy gran signore. Arystokrata w sposobie bycia, który nadawał codziennej egzystencji pewną wzniosłość i wymagał podobnego rozumienia sensu godności.”

Zapraszamy do zapoznania się z biogramem tej wybitnej postaci oraz do lektury pełnego tekstu.

Źródło: Program Orkiestry Sinfonia Varsovia na rok 2018/2019, wyd. Teatr Wielki – Opera Narodowa, Warszawa 2018.