Wielcy artyści – małym pacjentom

15 marca 2019, godz. 19.00
Politechnika Warszawska

15 marca w Dużej Auli Politechniki Warszawskiej odbędzie się niezwykły koncert charytatywny „Wielcy Artyści – Małym Pacjentom” na rzecz modernizacji Centrum Zdrowia Dziecka. Gwiazdami wieczoru będą światowej sławy śpiewacy operowi – Artur Ruciński (baryton) i Rafał Siwek (bas). Usłyszenie ich na jednym koncercie w Polsce to wielka rzadkość i ogromne przeżycie. Znakomita Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa, dyrygent Piotr Sułkowski oraz soliści wystąpią pro bono.
Pomysłodawcą i organizatorem koncertu oraz projektu modernizacji szpitala jest skrzypaczka Patrycja Piekutowska, która stworzyła jego koncepcję, mając w pamięci osobiste doświadczenie łączące z Centrum Zdrowia Dziecka jej synka. Artystka poszukuje partnerów do wykonania remontów wielu części wspólnych szpitala, które – obok pięknie odnowionych oddziałów – nie były modernizowane od czterdziestu lat, a ich stan jest dla dzieci bardzo przykrym widokiem. Zaledwie od początku stycznia artystka zjednała dla projektu już 12 firm, które wkrótce rozpoczną współpracę. Podczas koncertu przedstawieni zostaną ich dyrektorzy i prezesi, wyróżniający się tak dobrym sercem. Godne podkreślenia jest też zastosowanie niezwykłej oprawy świetlnej przez znaną firmę Aram. Artyści wraz z orkiestrą wystąpią na trzypoziomowej scenie, którą wybuduje firma Athletic, zaś ekskluzywne „cegiełki” i programy drukuje Polski Druk Publishing. Udział wymienionych firm odbywa się pro bono, jako ich dar dla projektu. Współorganizatorem jest Politechnika Warszawska, której imponująca Duża Aula zamieni się w magiczną salę koncertową, gdzie zasiądą wszyscy, którzy kupią bilet – Cegiełkę Zdrowia Dziecka w cenie 250 zł. Dzięki wsparciu nabywców jeszcze przed wakacjami rozpocznie się remont podjazdu dla karetek.
Koncert poprowadzi Patrycja Piekutowska wraz z uznanym konferansjerem Wojciechem S. Wocławem. Program wypełni muzyka operowa – sławne, zawsze chętnie słuchane arie i duety z oper Donizettiego, Rossiniego, Verdiego oraz Bizeta w wykonaniu dwóch prawdziwych tuzów światowych scen: Artura Rucińskiego (barytona) oraz Rafała Siwka (basa). Program arii dopełnią kompozycje orkiestrowe, wśród nich szczególnie lubiane arcydzieło wszechczasów, Bolero Maurice’a Ravela. W koncercie uczestniczyć będzie Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa. Powstała w 2007 r. z inicjatywy swego patrona (nosi jego imię od 2018 r.), jednego z najwybitniejszych dyrygentów polskich. Jest państwową instytucją artystyczną, a w jej skład wchodzą najzdolniejsi absolwenci i studenci uczelni muzycznych, którzy nie ukończyli 30 lat. Koncertuje z najznakomitszymi dyrygentami i solistami w Polsce i za granicą, mając też w dorobku wiele wysoko ocenianych nagrań.Za dyrygenckim pulpitem stanie Piotr Sułkowski, dyrektor naczelny i artystyczny Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii w Olsztynie, posiadający ogromne doświadczenie operowe, zdobyte w czasie wieloletniej pracy dyrygenta, a potem dyrektora artystycznego w Operze Krakowskiej oraz w Wildwood Festival Opera Orchestra AR (USA), którego był dyrektorem muzycznym; współtwórca Krakowskiej Opery Kameralnej. Współpracuje z wieloma orkiestrami, a także zajmuje się pracą dydaktyczną na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, gdzie prowadzi klasę dyrygentury.

Więcej: Kalendarium