STWORZENIE ŚWIATA – KONCERT W NARODOWYM FORUM MUZYKI

x
11 lipca 2021, godz. 18.00
Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu

Wykonawcy
Bożena Bujnicka – Gabriel (sopran)
Krystian Krzeszowiak – Uriel (tenor)
Paweł Horodyski – Rafael (bas)
Natalia Rubiś – Ewa (sopran)
Jerzy Butryn – Adam (bas)
Polski Narodowy Chór Młodzieżowy
Agnieszka Franków-Żelazny | kierownictwo artystyczne Polskiego Narodowego Chóru Młodzieżowego
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa
Andrzej Kosendiak | dyrygent

Program
Joseph Haydn Stworzenie świata – oratorium Hob. XXI:2

 

 

Fot. Sławomir Przerwa

x

Ostatni okres twórczości austriackiego kompozytora Josepha Haydna to czas pracy nad wielkimi religijnymi dziełami wokalno-instrumentalnymi – oratoriami i opracowaniami cyklów mszalnych. Jedno z nich, prawdziwą perłę późnego klasycyzmu, usłyszymy w Narodowym Forum Muzyki pod dyrekcją Andrzeja Kosendiaka.

Źródłem inspiracji dla Haydna w pracy nad Stworzeniem świata stała się starotestamentowa Księga Rodzaju. Autorem libretta był austriacki dyplomata Gottfried van Swieten. Kolejne fragmenty opowiadają historię stworzenia świata, zwierząt i człowieka. Haydn przeznaczył swoje dzieło na trzy głosy solowe (sopran, tenor i bas), chór i orkiestrę.

W pierwszej części śpiewacy reprezentują archaniołów: Gabriela, Uriela i Rafaela, a w części trzeciej – Adama i Ewę. Do najbardziej znanych ogniw tego oratorium należy to odpowiadające słowom: „Niechaj się stanie światłość!”. Wyraziste, zaakcentowane gwałtowną zmianą dynamiki przejście od symbolizującej chaos i mrok tonacji c-moll do C-dur robi wielkie wrażenie. Twórca w efektowny i często dowcipny sposób przedstawił w oratorium również zwierzęta. Usłyszymy m.in. ptasie trele czy ryki lwów.

Sława, jaką cieszył się Haydn, sprawiła, że bilety na prawykonanie Stworzenia świata w kwietniu 1799 roku w wiedeńskim Burgtheater rozeszły się w mgnieniu oka. Dzieło to tylko za życia kompozytora prezentowane było mniej więcej czterdzieści razy. Grano je w Niemczech, Anglii, Włoszech, Szwecji, Hiszpanii, Rosji, a nawet w Stanach Zjednoczonych. Utwór nigdy nie wypadł z repertuaru. Obecnie jest wykonywany zarówno przez artystów profesjonalnych, jak i przez amatorów.

Organizator: Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego we Wrocławiu
Bilety: https://bit.ly/3ofr8M2