Wydawca | DUX Recording Producers
Nr Katalogowy | DUX 1581
Data | 2019

Krzysztof Penderecki – Concerto per viola (chitarra) ed orchestra (1983)
Krzysztof Meyer- Koncert na gitarę, kotły i smyczki op. 115 (2010-2011)
Mikołaj Górecki – Arioso e furioso (1971)

Wykonawcy:
Piotr Przedbora – gitara
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa
Krzysztof Penderecki – dyrygent
Maciej Tworek – dyrygent
Dawid Runtz – dyrygent

Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa od początku swego istnienia współpracuje blisko z Krzysztofem Pendereckim (od 2013 r. sprawującym nad zespołem patronat honorowy), a szczególnie ważną pozycję w dyskografii zespołu zajmują płyty z muzyką Pendereckiego pod jego dyrekcją – komplet symfonii oraz rejestracje koncertów solowych realizowane przez firmę DUX. Najnowsza płyta tej firmy z udziałem POSI nie należy do tego cyklu, lecz do serii Guitar eVOLution realizowanej przez znakomitego gitarzystę młodego pokolenia, Piotra Przeborę choć także zawiera utwór  Pendereckiego pod jego dyrekcją: Concerto per viola. To refleksyjne, jednoczęściowe dzieło skomponowane dla Grigorija Żislina pierwotnie miało nosić tytuł Elegia. Szybko zyskało znaczącą popularność i opinię jednego z ważniejszych współczesnych koncertów na altówkę. Doczekało się też wariantów na inne instrumenty solowe: wiolonczelę, klarnet, a także na gitarę – i ten właśnie wariant został utrwalony na płycie, ze znakomitym Piotrem Przedborą, nb. autorem opracowania, zaakceptowanego przez samego Mistrza, który także dyrygował podczas nagrania.

Przedbora należy do najwybitniejszych muzyków młodego pokolenia; po ukończeniu szkoły muzycznej II stopnia w Tomaszowie Mazowieckim podjął w 2013 roku studia na warszawskim Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w klasie gitary profesora Marcina Zalewskiego, które ukończył z wyróżnieniem w 2018 roku. Dla rozwoju muzycznej kariery gitarzysty kluczowa była także współpraca z Judicaëlem Perroy, wybitnym gitarzystą i pedagogiem paryskim. Gra na gitarze jest dla Piotra Przedbory życiową pasją: z powodzeniem wykonuje on repertuar muzyczny od klasycyzmu po współczesność. Muzyk jest laureatem prestiżowych stypendiów i konkursów. Prezentowana płyta Guitar Evol.3ution jest trzecią, którą młody solista nagrał dla firmy DUX, a pierwszą w tym cyklu z udziałem orkiestry. W jego wykonaniu (i pod batutą Macieja Tworka, cenionego kapelmistrza i wykładowcy akademickiego z Krakowa) zabrzmi też Arioso e furioso. Koncert na gitarę, orkiestrę smyczkową i perkusję Mikołaja Góreckiego. Utwór powstał na zamówienie Aliny Gruszki, dyrektor artystycznej 15. Międzynarodowego Festiwalu Śląska Jesień Gitarowa i Konkursu im. Jana Edmunda Jurkowskiego w Tychach w 2014 r. Został dedykowany innemu ze sławnych polskich gitarzystów, Łukaszowi Kuropaczewskiemu. Z nim łączy się także trzeci z zarejestrowanych koncertów, skomponowany na jego prośbę, klasycyzujący Koncert na gitarę, kotły i smyczki op. 115 Krzysztofa Meyera – to nagranie poprowadził z kolei Dawid Runtz, polski dyrygent młodego pokolenia, od 2017 roku pierwszy dyrygent Polskiej Opery Królewskiej w Warszawie. [Piotr Maculewicz]

Płyta w sprzedaży: http://www.dux.pl/gorecki-penderecki-guitar-evol-3ution-przedbora.html

Reżyseria nagrania: Małgorzata Polańska, Michał Szostakowski
Montaż: Michał Szostakowski, Marcin Domżał
Mastering: Piotr Przedbora

Nagrania zrealizowano w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, 22 grudnia 2018 r., 10–11 kwietnia oraz 20 maja 2019 r.