SINFONIA IUVENTUS LAUREATEM NAGRODY MUZYCZNEJ FRYDERYK 2021

Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa od początku swojego istnienia współpracowała blisko z Krzysztofem Pendereckim, który od 2013 r. był też Patronem Honorowym. Orkiestra dokonała z jego udziałem wielu nagrań, a na repertuar ostatniej wspólnej płyty (DUX 1571) złożyły się dwie niezwykle ciekawe, autoryzowane przez kompozytora nowe aranżacje jego znanych dzieł. Koncert podwójny na skrzypce i wiolonczelę zabrzmiał w odkrywczej i oryginalnej wersji na akordeon, ukazującej nowe aspekty brzmieniowe tej kompozycji. Autorem opracowania oraz wykonawcą jest Maciej Frąckiewicz, zaliczany do najwybitniejszych akordeonistów swojego pokolenia. Drugiej aranżacji dokonał Bartłomiej Duś, który przeniósł na saksofon Koncert fletowy Pendereckiego. Młody ale legitymujący się już bardzo znaczących dorobkiem saksofonista jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach oraz Konserwatorium Paryskiego.

Nagrania, zrealizowane przez firmę DUX z udziałem Kompozytora oraz blisko z nim współpracującego Macieja Tworka za dyrygenckim pulpitem okazać się miały niestety ostatnimi, przy których Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa miała okazję współpracować z Krzysztofem Pendereckim i zamykają imponującą serię fonograficznych rejestracji kompletu symfonii i koncertów zmarłego 29 marca 2020 r. Mistrza.

Jest dla naszego Zespołu wielką radością i zaszczytem, że wspomniana płyta otrzymała nagrodę Fryderyk w kategorii Album Roku – Muzyka Koncertująca (a do nagrody tej pretendowała też druga płyta z Concertinami Romana Palestra – ta nominacja także była powodem do radości i dumy!). Jest to dla naszego zespołu ogromna motywacja do dalszej pracy w prezentowaniu najwspanialszego repertuaru zwłaszcza muzyki polskiej, w tym cennych wykonań i nagrań premierowych, jak na obu tak wyróżnionych płytach.