Sinfonia Iuventus inauguruje Young Euro Classic!

19 lipca, godz. 20.00
Konzerthaus Berlin Gendarmenmarkt


Wykonawcy:

Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa
Jakub Chrenowicz – dyrygent

Program:
Ivan Fischer – Young Euro Classic Festival Hymn
Ludwig van Beethoven – VI symfonia F-dur op. 68 „Pastoralna”
przerwa
Artur Malawski – Toccata na małą orkiestrę (1947)
Ludwig van Beethoven – V symfonia c-moll op. 67

Każdego lata prestiżowa berlińska sala Konzerthaus on Gendarmenmarkt udostępnia swą estradę na ponad dwa tygodnie młodym orkiestrom z całego świata, prezentującym przed wytrawną publicznością niemieckiej stolicy swe umiejętności i talenty podczas festiwalu Young Euro Classic.  Został on powołany w 2000 roku (do inicjatorów należał m.in. Daniel Barenboim, a patronat sprawuje Deutscher Freundeskreis Europäischer Jugendorchester), zaś jego motto brzmi: „Oto gra przyszłość”.

Jubileuszowa, 20. edycja festiwalu, zostanie zainaugurowana przez Polską Orkiestrę Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa, która zaprezentuje się w programie ciekawie zestawiającym (z polskim akcentem – efektowną Toccatą Malawskiego) dwie, przesławne, a przy tym bardzo różne symfonie Beethovena, Piątą i Szóstą (co ciekawe – obie miały swe premiery także podczas jednego koncertu, 22 grudnia 1808 roku). VI Symfonia F‑dur „Pastoralna” uroczo naśladująca brzmienia natury to dość rzadki u jej twórcy przykład muzyki z wyrażonym explicite pozamuzycznym programem. Dopatrywano się go także w pełnej niezwykłego dramatyzmu V Symfonii c-moll (szukając tu np. wątków szekspirowskich), ale w tym przypadku kompozytor nie zdradził swych inspiracji. Miał się komuś podobno zwierzyć, że początkowe dźwięki symfonii, chyba najpowszechniej rozpoznawalny motyw muzyczny wszechczasów, który przyniósł temu dziełu niebywałą popularność, został zainspirowany… nie, wcale nie wyobrażeniem losu, pukającego do drzwi (jak głosi znana, lecz prawie na pewno „apokryficzna” anegdota) ale śpiewem niepozornego ptaka – ortolana. Choć autentyczność i tej opowieści nie jest całkiem pewna, to utwór ów nie tylko z uwagi na słynny temat, lecz także na nowatorską formę i instrumentację, przede wszystkim zaś niezwykłą siłę wyrazu zasłużenie cieszy się niesłabnącą sławą i – mimo że doskonale znany – zawsze budzi najżywsze emocje słuchaczy.

Orkiestrę poprowadzi Jakub Chrenowicz, który po ukończeniu z wyróżnieniem (2010) dyrygentury symfoniczno-operowej w klasie Jerzego Salwarowskiego, w Akademii Muzycznej w Poznaniu (wykształcenie uzupełniał w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst we Frankfurcie nad Menem) pełnił funkcję dyrygenta-asystenta Filharmonii Narodowej. Jest laureatem wielu konkursów, w swoim artystycznym dorobku ma koncerty z wieloma znakomitymi orkiestrami w kraju (m.in. Filharmonia Narodowa, NOSPR) i za granicą, współpracuje także z najważniejszymi scenami operowymi Polski i Europy. [Piotr Maculewicz]

Sprzedaż biletów:
https://bit.ly/2WMoQJ2

Organizatorem koncertu jest German Circle of Friends of European Youth Orchestras.