Odszedł Maestro Krzysztof Penderecki

Bardzo trudno pogodzić się z myślą, że Mistrz odszedł – był przecież zawsze i mieliśmy złudne poczucie, że zawsze z nami pozostanie. Śmierć Krzysztofa Pendereckiego okryła żałobą cały muzyczny świat. Miliony melomanów znało jego twórczość z koncertów i nagrań, wielu podziwiało go jako dyrygenta prowadzącego własne i obce utwory, ale dla Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa był kimś znacznie bliższym, niż pomnikowe postaci obserwowane z daleka.

Był z nami od początku, zaufał naszym kompetencjom, talentom i zaangażowaniu powierzając do wykonania swoje kolejne dzieła, pracował z nami jako dyrygent i mentor, od 2013 r. – Honorowy Patron. Zespół zarejestrował komplet jego symfonii (6 CD, 2010–2012) pod batutą samego Kompozytora oraz płyty z koncertami solowymi (6 CD, 2014–2016). Wybrane wydawnictwa z tej serii zostały uhonorowane wyróżnieniami, m.in. nagrodą International Classical Music Award (2014 r. i 2016 r.). W 2018 r. cieszyliśmy się wydaniem kolejnej naszej płyty z Jego koncertami – okazać się miała ostatnią z Mistrzem w roli dyrygenta…

Ale przecież wielki artysta nie umiera nigdy – pozostaną z nami i powracać będą w repertuarze Orkiestry jego wspaniałe dzieła, zachwycające różnorodnością inwencji i brzmienia, niosące szczere emocje i przesłanie najpiękniejszego humanitaryzmu, pozostaną nasze wspólne nagrania. Pozostaną na zawsze nasze osobiste wspomnienia, szacunek i wdzięczność.

Składamy najszczersze wyrazy współczucia Małżonce i rodzinie zmarłego.