NOWA MIODOWA. SINFONIA IUVENTUS

x

15 czerwca 2024, godz. 18.00
Nowa Miodowa. Sala koncertowa ZPSM Nr 1 w Warszawie

Wykonawcy
Youngin Park | klawesyn
Maksymilian Sierański | trąbka
Klara Roś | flet
Kajetan Pałęcki | wiolonczela
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa
Martyna Zych | dyrygent

Program
Johann Sebastian Bach
Koncert A-dur na klawesyn i orkiestrę smyczkową BWV 1055

Tomaso Albinoni
Koncert B-dur na obój i orkiestrę smyczkową op. 7 nr 3 (oprac. na trąbkę)

Saverio Mercadante
Koncert e-moll na flet i orkiestrę smyczkową op. 57

przerwa

Antonín Dvořák
Serenada E-dur na orkiestrę smyczkową op. 22 (fragmenty)

Joseph Haydn
Koncert wiolonczelowy D-dur na wiolonczelę i orkiestrę Hob.VIIb/2

x

Koncert A-dur BWV 1055 Johanna Sebastiana Bacha (zapewne klawesynowa przeróbka zaginionego koncertu z czasu pracy w Köthen, z ok. 1721, może na obój d’amore?) to dzieło wyróżniające się szczególnym kunsztem opracowania – jest świadectwem (zwłaszcza cz. I) własnych poszukiwań kompozytora i odchodzenia od schematyzmu włoskiej formy ritornelowej, najbardziej typowej dla koncertu tego czasu. Nostalgiczne Larghetto to kompozytorski  hołd dla arcywłoskiej instrumentalnej kantyleny. Utwór usłyszymy w wykonaniu Youngjee Park – ucznia PSM II st. im. J. Elsnera w ZPSM Nr 1 w klasie klawesynu Beaty Popis.

Najsławniejszym twórcą barokowych koncertów miał się stać Antonio Vivaldi, autor ponad sześciuset utworów tego gatunku, jednak palma pierwszeństwa należy się innemu weneckiemu twórcy – Tomaso Albinoniemu. On właśnie ustalił „standardową” dla tego gatunku formę trzyczęściowego cyklu o układzie szybka-wolna-szybka, a także symetryczną budowę ritornelową. Spośród kilku zbiorów jego koncertów cykl op. 7 z 1716 zawiera utwory na obój i smyczki. Trzeci utwór tej kolekcji w wersji na trąbkę zaprezentuje Maksymilian Sierański, uczeń Damiana Marata w POSM I st. im. Emila Młynarskiego w ZPSM Nr 1.

Arcybogata spuścizna związanego głównie z Neapolem Saveria Mercadante pozostaje dziś w większości zapomniana. Wyjątek stanowi dzieło zaledwie osiemnastoletniego twórcy – II  Koncert fletowy e‑moll, zwłaszcza finałowe Rondo russo, należące do wielkich „przebojów” muzyki klasycznej. W tym efektownym utworze swój talent zaprezentuje Klara Roś – uczennica OSM II st. im. Zenona Brzewskiego w ZPSM Nr 1 w klasie fletu Grażyny Zbijowskiej.

Pięcioczęściowa Serenada D-dur Antonína Dvořáka należy do jego szczególnie popularnych utworów. Powstała w roku 1875, być może pod wpływem podobnie nazwanych dzieł Brahmsa, które stanowić miały hołd dla dziedzictwa klasycznego. Zróżnicowane w tempach i charakterze ogniwa cyklu pozwalają smyczkowej orkiestrze ukazać zarówno techniczną brawurę, jak i piękno kantyleny.

Wśród niezbyt licznych koncertów wiolonczelowych epoki klasycyzmu wyróżnia się ten pióra Josepha Haydna, drugi (z dwóch znanych), w tonacji D-dur. Nowsze badania wskazują, że powstał w 1784 dla James Cervetto, wiolonczelisty zespołu opery włoskiej w Londynie. Pełen ciepła i wdzięku utwór należy do ulubionych pozycji repertuaru na ten instrument, podczas koncertu wykona go uczeń Piotra Hausenplasa w OSM II st. im. Zenona Brzewskiego w ZPSM Nr 1 – Kajetan Pałęcki.

Koncert poprowadzi Martyna Zych, która jest altowiolistką Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus, a także ambitną dyrygentką wyspecjalizowaną szczególnie w muzyce czeskiej. Poświęca jej prace badawcze i artykuły; dzięki biegłej znajomości czeskiego ma też owocne kontakty ze środowiskiem muzycznym i naukowym sąsiedniego kraju. Studiowała na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie dyrygenturę symfoniczno-operową w klasie prof. Tomasza Bugaja oraz altówkę w klasie prof. Piotra Reicherta. Jest pomysłodawczynią i współzałożycielką pierwszej w Polsce Orkiestry Muzyków-Uchodźców z Ukrainy. Ich premierowy koncert odbył się w kwietniu 2022, po jego świetnym przyjęciu nastąpiły kolejne. Martyna Zych bierze czynny udział w mistrzowskich kursach dyrygenckich z Marin Alsop i NOSPR w Katowicach, w tym samym roku debiutowała z Filharmonią Bohuslava Martinů w Zlínie podczas Festiwalu Talentinum, została także zaproszona do otwarcia sezonu artystycznego Orkiestry Symfonicznej w Karlovych Varach z pełnym czeskim programem. Przed ponad rokiem prowadziła monograficzny koncert Sinfonii Iuventus prezentując cały cykl Moja ojczyzna Bedřicha Smetany.

 

 

Darmowe wejściówki dostępne od 3 czerwca 2024 w portalu Bilety24.

Organizator: Fundacja Nowa Miodowa, ZPSM Nr 1 w Warszawie, Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa