NOWA MIODOWA. SINFONIA IUVENTUS
x
6 kwietnia 2024, godz. 18.00
Nowa Miodowa. Sala koncertowa ZPSM Nr 1 w Warszawie
Wykonawcy
Lew Popiel-Machnicki | fortepian
Karolina Sobiera | fagot
Ignacy Jurek | wiolonczela
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa
Mateusz Gwizdałła | dyrygent
Program
Ignacy Feliks Dobrzyński
Uwertura do opery Monbar op. 30
Maurice Ravel
Koncert fortepianowy G-dur
przerwa
Antonio Vivaldi
Koncert na fagot i orkiestrę a-moll RV 497
Édouard Lalo
Koncert wiolonczelowy d-moll
x
Nasza Orkiestra będzie miała kolejną miłą okazję współpracy z młodymi, utalentowanymi i szczycącymi się już wieloma konkursowymi osiągnięciami uczniami ZPSM Nr 1 w Warszawie, towarzysząc im w wykonaniach ambitnego repertuaru koncertowego.
Znamy aż 39 koncertów Antonia Vivaldiego na fagot (nie wszystkie są kompletne) – to liczba niezwykła, w jego czasach instrument ten nie był bowiem jeszcze bardzo popularny w solowej roli, należał raczej do grupy orkiestrowego continuo. Możemy jedynie domyślać się, że utwory miały przygotować do tej roli adeptki szkoły-przytułku Ospedale della Pietà w Wenecji, w której Vivaldi nauczał przez większość życia, a może powstały z myślą o nieznanym nam dziś wirtuozie z miasta nad laguną? Jeden z tych pięknych i wymagających utworów zaprezentuje Karolina Sobiera z klasy prof. Artura Kasperka.
„Moją wolą było napisanie koncertu z prawdziwego zdarzenia, czyli dzieła błyskotliwego, wyraźnie eksponującego wirtuozerię solisty, bez dążenia do przesadnej powagi. Za wzór miałem dwóch muzyków, którzy moim zdaniem stworzyli najlepsze przykłady tego typu kompozycji: Mozarta i Saint-Saënsa. Dlatego pierwotnie planowałem nazwać koncert mianem divertissement” – tak Maurice Ravel komentował swe późne, powstające na przestrzeni wielu lat arcydzieło: Koncert fortepianowy G-dur. Ostateczną inspiracją była podróż do USA i fascynacja wspaniałym poziomem tamtejszych orkiestr, ale i żywą muzyką jazzbandów. Barwne, efektowne, finezyjne dzieło zagra Lew Popiel-Machnicki, który swój talent rozwija pod kierunkiem prof. Moniki Quinn.
Francuski kompozytor Édouard Lalo przyznawał się do hiszpańskich korzeni i kilkakrotnie sięgał po stylizowane motywy z Iberii – są one też czytelne w jego Koncercie wiolonczelowym d‑moll z roku 1877, który w pełni prezentuje styl twórcy, starającego się zaszczepić w swym kraju wzorce neoromantycznej symfoniki, dopełniając je wrażliwością na brzmieniową barwę i urodę melodii. Dzieło stawia soliście niemałe wymagania techniczne – wykona je Ignacy Jurek, uczeń prof. Tomasza Strahla i prof. Mateusza Szmyta.
Kompozycją orkiestrową wieczoru będzie efektowna uwertura do opery Monbar Ignacego Feliska Dobrzyńskiego. Ten nieco starszy od Chopina i studiujący wraz z nim w Szkole Głównej Muzyki polski kompozytor jest dziś nieco zapomniany. Jego (jedyna) opera o tematyce „korsarskiej” należy do pierwszych manifestacji romantyzmu na polskiej scenie, miała jednak szczególnego pecha, czekając na swą premierę niemal trzy dekady. Doszło do niej w końcu w przeddzień wybuchu Powstania Styczniowego, co ostatecznie przekreśliło jej sceniczne dzieje…
Koncert poprowadzi Mateusz Gwizdałła, australijsko-polski dyrygent i kompozytor mieszkający obecnie w Helsinkach w Finlandii, zdobywca głównej nagrody Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego im. Kodály’a 2023 w Debreczynie (Węgry). Występował z Orkiestrą Filharmonii Helsińskiej, Szkocką Orkiestrą Symfoniczną BBC i Ostrobothnian Chamber Orchestra, z którą wykonał program obejmujący jego własną kompozycję Allegro Furioso na orkiestrę smyczkową, a także z wieloma innymi zespołami w Finlandii, Australii i Polsce. Studiował dyrygenturę na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie pod kierunkiem Moniki Wolińskiej oraz sztuki performatywne na Uniwersytecie Monash w Melbourne w Australii, kontynuuje studia w Sibelius-Akatemia w Helsinkach, w klasie dyrygentury Sakari Oramo. Oprócz dyrygowania pracuje jako lider sekcji tenorowej Musiikkitalon Kuoro – chóru Filharmonii Helsińskiej i Orkiestry Symfonicznej Fińskiego Radia.
Organizator: Fundacja Nowa Miodowa, ZPSM Nr 1 w Warszawie, Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa