KONCERT Z OKAZJI 350. ROCZNICY NADANIA PRAW MIEJSKICH GÓRZE KALWARII

27 września 2020, godz. 17.00
Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii, Hala sportowa

Wykonawcy:
Magdalena Lech – skrzypce (Vivaldi)
Wojciech Niedziółka – skrzypce (Wieniawski)
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa
Marek Wroniszewski – dyrygent

Program:
Antonio Vivaldi – Koncert nr 3 Jesień z cyklu koncertów Cztery pory roku
Henryk Wieniawski – II koncert skrzypcowy d-moll op. 22
Wojciech Kilar – Orawa
Richard Wagner – Cwał Walkirii (wstęp do III aktu dramatu muzycznego Walkiria)
Ludwig van Beethoven – V Symfonia c-moll op. 67

Tym wyjątkowym koncertem Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa wpisuje się w obchody pięknego jubileuszu 350-lecia Góry Kalwarii; w roku 1670 z inicjatywy biskupa Stefana Wierzbowskiego, właściciela wsi Góra, król Michał Korybut Wiśniowiecki zezwolił na powstanie tu miasta Nowa Jerozolima, którego układ nawiązywać miał do Świętego Miasta.

Program, złożony z szeregu bardzo znanych i popularnych dzieł, w przemyślany sposób koresponduje z dziejami tej pięknej miejscowości. Otworzy go (w wykonaniu koncertmistrzyni Orkiestry Magdaleny Lech), stosownie do pory roku, „jesienny” koncert Antonia Vivaldiego z jego sławnego cyklu Le quattro stagioni; ów wenecki duchowny urodzony w 1678 roku był niemal rówieśnikiem miasta.

XIX stulecie to czas, gdy do Góry Kalwarii zaczyna napływać społeczność żydowska, która z czasem poczęła odgrywać tu bardzo znaczącą rolę, stanowiąc nawet połowę populacji miasta, zwanego w jidysz: Ger. Ten fakt przypomni wykonanie Koncertu skrzypcowego d-moll Henryka Wieniawskiego, wielkiego polskiego kompozytora z rodu o żydowskich korzeniach. Wykona go niezwykle utalentowany i odnoszący znaczące sukcesy siedemnastoletni Wojciech Niedziółka, pochodzący z pobliskiego, książęcego grodu – Czerska.

Pogodna, eufoniczna, nawiązująca do ludowych motywów Orawa Wojciecha Kilara to hołd tego kompozytora dla jego ukochanego Podtatrza, gdzie na Orawie i Dunajcu wciąż żywa jest tradycja flisacka – a ta była też ważna dla gospodarczego rozwoju nadwiślańskiego regionu Urzecza oraz Góry Kalwarii.

Porywający Cwał Walkirii z Wagnerowskiej Tetralogii, który zwłaszcza w muzyce filmowej (np. w Czasie apokalipsy Francisa Forda Coppoli) towarzyszył często scenom militarnym, przypomni wojenne doświadczenia miasta, które z uwagi na swe strategiczne położenie u południowych bram Warszawy bywało też miejscem stacjonowania wojsk.

Jako finał koncertu zabrzmi epokowa Piąta Symfonia Ludwiga van Beethovena, należąca do najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych dzieł w całej historii muzyki. Utwór ów z uwagi nie tylko na słynny główny temat, lecz także na nowatorską formę i instrumentację, przede wszystkim zaś na niezwykłą intensywność swej ekspresji, zasłużenie cieszy się niesłabnącą sławą i – mimo że doskonale znany – zawsze budzi najżywsze emocje słuchaczy. Koncert poprowadzi Marek Wroniszewski. [Piotr Maculewicz]

Organizator: Urząd Miasta i Gminy Góra Kalwaria

Wejściówki do odbioru w dniu koncertu w hali sportowej. Liczba miejsc ograniczona.

Więcej informacji: http://www.kulturagk.pl/