MYKIETYN | ELGAR | DE FALLA – ONLINE

30 stycznia 2021, godz. 20.00
KONCERT ONLINE transmitowany z Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach

Transmisja na kanale YouTube i na https://sinfoniaiuventus.pl/

Wykonawcy
Agata Kielar-Długosz | flet
Łukasz Długosz | flet
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa
Monika Wolińska | dyrygent

Program
Paweł Mykietyn – Koncert na dwa flety
Edward Elgar – Sospiri op. 70 na smyczki i harfę
Manuel de Falla – Suita z baletu El Amor Brujo (Czarodziejska miłość)

Fot. Archiwum artystki

Para znakomitych flecistów, należących do najwspanialszych współczesnych wirtuozów tego instrumentu, Agata Kielar-Długosz i Łukasz Długosz, wystąpi w Koncercie podwójnym Pawła Mykietyna, który swą premierę miał (w ich wykonaniu) w 2016 roku. Sami artyści tak pisali o tym dziele: „Składa się z trzech wykonywanych attacca części, z których skrajne oparte są na opracowanej przez kompozytora technice ciągłego acceleranda. Niezmiernie ciekawe jest nowatorskie podejście do sfery agogicznej utworu. Partie solowe – będąc w ścisłej symbiozie z partią orkiestry – potraktowane są bardzo oryginalnie. Koncert Pawła Mykietyna z pewnością znacząco wzbogaci współczesną literaturę fletową. Jest wspaniały!”.

Manuel de Falla reprezentował kolejną generację kompozytorów hiszpańskich poszukujących sposobów oddania w swojej muzyce „idiomu narodowego”, jednak w odróżnieniu od poprzedników – Albéniza czy Granadosa – rzadko dosłownie cytował ludowe motywy. O jego fascynującym balecie Zaczarowana Miłość (El Amor Brujo) tak mówił w jednej ze swych radiowych audycji kompozytor i publicysta Roman Palester: „Jest to bodaj najbardziej bezpośredni i najbardziej porywający z jego utworów. De Falla potrafił zakląć w tym utworze cały «canto jondo», czyli ów pierwotny, a niesłychanie wyrazisty ludowy śpiew Andaluzji […] pełen gwałtownych i nerwowych rytmów, o melodyce inspirowanej odwieczną tradycją i ekspresji wyrażającej na zmianę ponure, czarodziejskie obrządki tańców i świeżość nocy andaluzyjskiej”.

Instrumentem solowym chętnie zestawianym ze smyczkami bywa harfa (Adagietto z Piątej Mahlera, Danse Sacrée et Danse Profane Debussy’ego i in.), po taką obsadę sięgnął także wielki angielski neoromantyk Edward Elgar, tworząc w 1914 roku swe Sospiri (Westchnienia), utwór pierwotnie pomyślany na skrzypce i fortepian jako pendant do popularnego także dziś Salut d’amour, ostatecznie dzieło przybrało kształt subtelnego orkiestrowego adagia o ekspresji pełnej spokoju i zadumy.

Koncert poprowadzi Monika Wolińska; jako dyrygentka zadebiutowała w 2004 roku na Festiwalu Muzycznym w Lucernie, pracując pod okiem Pierre’a Bouleza. Przez wiele lat w charakterze asystentki współpracowała z Maestro Jerzym Semkowem, a w sezonie 2007/2008 asystowała prof. Krzysztofowi Pendereckiemu. Monika Wolińska jest wielką propagatorką muzyki współczesnej. Występowała wielokrotnie na Festiwalu Warszawska Jesień oraz koncertach z cyklu Generacje. W latach 2013–2017 była Dyrektorem Artystycznym Festiwalu Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara. W sezonie 2007/2008 pełniła funkcję stałego dyrygenta Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus. W latach 2013–2017  była Dyrektorem Artystycznym, Dyrygentem Orkiestry Filharmonii Gorzowskiej. [pmac]

Organizator: Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa

Partnerzy: Foundation Jerzy Semkow, Dom Pracy Twórczej w Radziejowicach

Patroni medialni: TVP Kultura, Presto, polmic.pl

Organizator zastrzega prawo do zmiany programu koncertu lub jego wykonawców