MŁODZI MŁODSZYM. Koncert najzdolniejszych młodych artystów

x

13 listopada 2021, godz. 19.00
Nowa Miodowa – Sala Koncertowa Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych Nr 1 w Warszawie

Wykonawcy
Jan Dąbrowski | waltornia
Oliwia Stawicka | altówka
Kacper Puczko | saksofon altowy
Karolina Bober | klarnet
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa
Marek Wroniszewski | dyrygent

Program
Franz Strauss – Koncert c-moll op. 8 na róg i orkiestrę
Cecil Forsyth – Koncert g-moll na altówkę i orkiestrę, cz. I
Jacques Ibert – Concertino da camera na saksofon altowy i 11 instrumentów
Claude Debussy – Première rhapsodie na klarnet i orkiestrę

Dofinansowano ze środków Centrum Edukacji Artystycznej

x

Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus wraz z Centrum Edukacji Artystycznej serdecznie zaprasza na kolejny już koncert z serii „MŁODZI MŁODSZYM. Koncert najzdolniejszych młodych artystów”. Ideą tych koncertów jest edukacja poprzez wspólne muzykowanie i zdobywanie doświadczenia estradowego przez wyróżniających się talentem uczniów szkół muzycznych II stopnia, z towarzyszeniem profesjonalnej orkiestry Sinfonii Iuventus, złożonej z najzdolniejszych absolwentów uczelni muzycznych.

W ramach cyklu zapraszani są do współpracy uczniowie szkół muzycznych szczycący się wieloma sukcesami na prestiżowych konkursach, wytypowani przez Centrum Edukacji Artystycznej. To wyróżnienie daje im okazję zaprezentowania swych umiejętności podczas koncertu z towarzyszeniem naszej Orkiestry i cenną okazję współpracy z profesjonalnym młodym zespołem w kreatywnej atmosferze młodzieńczej fascynacji światem muzyki klasycznej.

Tym razem pod batutą Marka Wroniszewskiego zaprezentuje się czwórka utalentowanych wirtuozów w atrakcyjnym programie kompozycji różnych epok na solową waltornię, altówkę, saksofon oraz klarnet.

Koncert rozpocznie waltornista Jan Dąbrowski. Młody muzyk kształcił się w ZPOSM I i II st. nr 3 im. Grażyny Bacewicz w Warszawie w klasie Henryka Kowalewicza oraz podczas licznych kursów mistrzowskich. Wśród jego osiągnięć znajdują się: I miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Muzycznym Centrum Edukacji Artystycznej (2021), I miejsce podczas XXI Festiwalu Instrumentów Dętych w Białej Podlaskiej (2018), I nagroda w II Ogólnopolskim Konkursie Młodego Waltornisty (Katowice 2018), I miejsce w I Konkursie Instrumentów Dętych im. Bolesława Strawy i Franciszka Krzemińskiego (Lublin 2018) oraz wiele innych cennych wyróżnień. Jan Dąbrowski przypomni najokazalsze z dzieł Franza Straussa – jego Koncert c-moll op. 8. Synem tego cenionego waltornisty i kompozytora był Richard Strauss – dzięki muzycznej pasji ojca mógł on od wczesnej młodości poznawać tajniki brzmienia i techniki różnych instrumentów, także rogu, któremu poświęcił również własne kompozycje.

Koncert g-moll na altówkę i orkiestrę to jedno z najbardziej znanych dzieł autorstwa nieco dziś zapomnianego Brytyjczyka Cecila Forsytha. Jego mistrzami w dziedzinie kompozycji byli Charles Villiers Stanford i Hubert Parry. Forsyth był cenionym altowiolistą oraz aranżerem, ale tworzył też oryginalne kompozycje, wśród których wyróżnia się wspomniany koncert. Jego część I zaprezentuje Oliwia Stawicka, studentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Mariana Sawy w ZPSM nr 1 w Warszawie w klasie Katarzyny Budnik, Mateusza Dońca oraz Michała Styczyńskiego. Jest laureatką konkursów altówkowych, między innymi w Szczecinie, Poznaniu, Gdańsku, Żywcu, Zielonej Górze, Krakowie, Elblągu, a także w Ostrawie i Belgradzie. W kwietniu 2021 roku zdobyła pierwsze miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Muzycznym Centrum Edukacji Artystycznej w specjalności altówka. Była też członkinią kwartetu smyczkowego, który na tym samym konkursie w kategorii zespoły kameralne zdobył również pierwsze miejsce. Od marca 2021 roku jest członkinią zespołu Veloce String Quartet, z którym zdobyła nagrody w konkursach krajowych i międzynarodowych.

Neoklasyczne Concertino da camera Jacques’a Iberta na saksofon altowy to jedno z wielu dzieł, które zainspirował talent słynnego wirtuoza Sigurda Raschèra. Podczas naszego koncertu zabrzmi w wykonaniu Kacpra Puczko, studenta pierwszego roku Conservatoire Royal de Bruxelles w klasie saksofonu Vincent’a David’a, absolwenta OSM II st. im. Zenona Brzewskiego w Warszawie w klasie Pawła Gusnara oraz Alicji Wołyńczyk. Kacper Puczko był stypendystą między innymi programu „Młoda Polska” (2019), jest zdobywcą ponad 40 nagród na prestiżowych konkursach muzycznych, ogólnopolskich i międzynarodowych, ma też w dorobku liczne występy solowe oraz w roli kameralisty w kraju i za granicą.

Karolina Bober jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w klasie klarnetu prof. Arkadiusza Adamskiego. Doskonaliła swoje umiejętności pod okiem wielu wybitnych muzyków, takich jak Sharon Kam, Gabor Varga, Stephan Vermeersch, Jean-Marc Fessard, a także członków Filharmonii Berlińskiej oraz Izraelskiej Orkiestry Filharmonicznej. Jest laureatką wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Otrzymała także stypendia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Wiele lat była pierwszą klarnecistką – solistką Młodej Polskiej Filharmonii. Obecnie jest klarnecistką Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa. W jej wykonaniu usłyszymy oniryczną, eksponującą zwłaszcza klarnetową kantylenę Première rhapsodie Claude’a Debussy’ego (1910, wersja orkiestrowa – 1911), której adresatem był Prosper Mimart, profesor paryskiego konserwatorium.

Na koncert dostępne są bezpłatne wejściówki! Miejsca są numerowane, a liczba miejsc ograniczona.
Prosimy o wysyłanie zgłoszeń do 9 listopada 2021 roku na adres mailowy bilety@sinfoniaiuventus.pl wraz z podaniem liczby miejsc (2 miejsca na 1 zgłoszenie), imienia i nazwiska uczestników oraz numeru telefonu kontaktowego wszystkich osób chcących wziąć udział w wydarzeniu. Każdy otrzyma od nas potwierdzenie przyznania wejściówki/wejściówek oraz Oświadczenie uczestnika wydarzenia do wypełnienia (wzór dokumentu jako załącznik poniżej), co będzie jednoznaczne z możliwością uczestniczenia w koncercie.

Wejściówki będą wydawane w dniu koncertu, na godzinę przed rozpoczęciem, w głównym wejściu do Sali Koncertowej, na podstawie wydrukowanego maila z potwierdzeniem biura POSI i wypełnionego Oświadczenia uczestnika wydarzenia.

Podczas wydarzenia obowiązują zasady ustalone w Rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii wraz z ich aktualizacjami: Aktualne zasady i ograniczenia, a w szczególności:

– zasłaniania nosa i ust maseczką w obszarach ogólnodostępnych
– zachowania dystansu społecznego,
– jak najczęstszego korzystania z płynów do dezynfekcji rąk, które będą dostępne na miejscu.

Oświadczenie uczestnika wydarzenia w związku ze stanem epidemii SARS-COV-2

Patroni medialni: TVP Kultura, Presto, polmic.pl
Organizator: Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa
Organizator zastrzega prawo do zmiany programu koncertu lub jego wykonawców