JOSÉ TORRES & SINFONIA IUVENTUS. Tradycyjna muzyka kubańska symfonicznie

x

15 stycznia 2022, godz. 19.00
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie

Wykonawcy
José Torres & Havana Dreams w składzie:

José Torres | gitara tres, śpiew
Filip Torres | kontrabas elektryczny, aranżacje
Juan Carlos Hechavarria León | instrumenty perkusyjne, śpiew
Maria Rodriguez | instrumenty perkusyjne, śpiew
Miguel Fonseca | fortepian
Jakub Klepczyński | puzon
Luis Nubiola | saksofon
Tomasz Torres | instrumenty perkusyjne

Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa
Ruben Silva | dyrygent

 

 

José Torres – fot. archiwum Artysty; Ruben Silva – fot. Zbigniew Bielecki

x

Program José Torres & Havana Dreams Symfonicznie składa się z popularnych kompozycji wybitnych artystów z największej wyspy na Morzu Karaibskim – Kuby. Koncept zrodził się z tęsknoty José Torresa do ojczystego kraju, do muzyki i mieszkańców Kuby oraz rodziny, którą przyszło autorowi pożegnać, gdy emigrował do Europy. Tradycyjne utwory ze „złotych czasów” muzyki kubańskiej przypominają szczególnie ważną jej rolę na wyspie, także społeczną. Przeważają te o miłości, jak Como fue (Beny More), Quiéreme mucho (Gonzalo Roig), Aquellos ojos verdes (Adolfo Utrera i Nilo Menendez) czy nowsza kompozycja Mi primer amor (Mayito Rivera), ale usłyszymy także utwory obyczajowe, jak Me voy pal Pueblo (Marcelino Guerra), El manisero (Moises Simons). W programie pojawia się również charakterystyczny dla kultury kubańskiej folklor afroamerykański, np. w utworze Drume negrita (Eliseo Grenet). Opowiada o obiecanej nagrodzie dla małej dziewczynki (z czasów niewolnictwa), jeśli będzie grzeczna i zaśnie. Pojawiają się tu bębny obrzędowe afrykańskiej proweniencji, nazywane bata.

Wraz z Sinfonią Iuventus wystąpi wspaniały muzyk, José Torres (ur. w 1958 r. w Hawanie), który od czasów swych studiów w Akademii Muzycznej we Wrocławiu związał się z Polską. Jest założycielem pierwszej w Polsce orkiestry salsowej José Torres y Salsa Tropical, a także grupy Havana Dreams gromadzącej muzyków polskich i zagranicznych wyspecjalizowanych w stylu gry i śpiewu muzyki latynoamerykańskiej. Ta właśnie grupa weźmie udział w koncercie, który z pewnością rozgrzeje słuchaczy w chłodny styczniowy wieczór! Dyrygentem będzie południowoamerykański muzyk, od młodości związany z Polską, pochodzący z Boliwii Ruben Silva.  Od 1978 roku jako stypendysta polskiego rządu studiował w Akademii Muzycznej Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Stanisława Wisłockiego. Uczestnik i laureat wielu konkursów dyrygenckich, dyrygował orkiestrami na całym świecie. Ruben Silva dokonał również wielu prawykonań światowych dzieł współczesnych kompozytorów polskich, m.in. oper Polieukt i Baltazar Zygmunta Krauzego. Dokonał również licznych nagrań archiwalnych polskiej muzyki XX i XXI wieku. Był dyrektorem artystycznym Opery Wrocławskiej, Opery Krakowskiej, Filharmonii Koszalińskiej, kierownikiem muzycznym Teatru Wielkiego w Łodzi. Od 1983 roku Ruben Silva związany jest z Warszawską Operą Kameralną. Prowadził w swojej karierze kilkadziesiąt premier operowych w wielu polskich i europejskich teatrach operowych.

Podczas wydarzenia obowiązują zasady ustalone w Rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii wraz z ich aktualizacjami: Aktualne zasady i ograniczenia

Oświadczenie uczestnika wydarzenia w związku ze stanem epidemii SARS-COV-2

Patronat medialny: TVP Kultura, Prestopolmic.pl

Organizator: Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa
Organizator zastrzega prawo do zmiany programu koncertu lub jego wykonawców

Bilety: Polskie Radio – bilety24, eBilet