II FESTIWAL MUZYCZNY IM. JERZEGO SEMKOWA – MAESTRO Z RADOMSKA
X
14 września 2024, godz. 19.00
Kościół NMP Królowej Polski w Radomsku, ul. Piastowska 45
Wykonawcy
Konstanty Andrzej Kulka | skrzypce
Szymon Telecki | skrzypce
Łukasz Trepczyński | fortepian
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa
Norbert Twórczyński | dyrygent
Program
Wolfgang Amadeus Mozart
Uwertura do opery Don Giovanni
Johann Nepomuk Hummel
Koncert na skrzypce i fortepian
Ludwig van Beethoven
Uwertura Coriolan
Feliks Janiewicz
V Koncert skrzypcowy e-moll
x
W grudniu bieżącego roku minie 10 lat od śmierci wielkiego dyrygenta, Jerzego Semkowa, uznawanego za jednego z najwybitniejszych kapelmistrzów i muzycznych luminarzy XX i XXI wieku. Bogate doświadczenia pedagogiczne zainspirowały go do propozycji powołania w Polsce orkiestry dającej zatrudnienie na profesjonalnych warunkach najzdolniejszym młodym adeptom szkół wyższych – tak narodził się projekt powstania Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus, powołanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w październiku 2007 i inaugurującej swoją działalność już w czerwcu kolejnego roku. W grudniu 2008 roku dokonał z POSI nagrania jej debiutanckiej płyty z dwiema symfoniami Schuberta, doskonale przyjętej przez krytyków, później zaś powstała kolejna wspaniała płyta, z Piątą Czajkowskiego. 21 lutego 2010 zespół wystąpił pod jego batutą w Teatrze Wielkim w Warszawie, a 18 czerwca tego roku miało miejsce ostatnie artystyczne spotkanie orkiestry z jej niezapomnianym mentorem, podczas koncertu w audytorium UNESCO w Paryżu. Od roku 2018 nasz zespół z dumą nosi imię wielkiego Dyrygenta i przyjaciela młodych muzyków.
W roku 2023 mieliśmy zaszczyt zainaugurować I Festiwal Muzyczny im. Jerzego Semkowa w Radomsku, mieście rodzinnym Mistrza koncertem pod dyr. Moniki Wolińskiej; w tym roku z radością weźmiemy udział w jego drugiej edycji. Program koncertu obejmie dwie wielkie uwertury – wstęp do epokowej opery Don Giovanni Mozarta (został skomponowany podobno w ciągu poprzedzającej prapremierę nocy, 1787) oraz do sztuki teatralnej Coriolan Heinricha Josepha von Collina, którą w 1807 roku skomponował Beethoven środkami muzyki programowej, opisując dramatyczne dzieje rzymskiego generała. Legendarna postać polskiej wiolinistyki, Konstanty Andrzej Kulka, wykona pełen klasycznego wdzięku Koncert skrzypcowy nieco dziś zapomnianego polskiego kompozytora i wirtuoza skrzypiec Feliksa Janiewicza, który od 30. roku życia działał głównie na Wyspach Brytyjskich, koncertując w Londynie, Dublinie, Liverpoolu, by osiąść w Edynburgu, gdzie zmarł w wieku 86 lat. W Londynie mógł być może poznać koncertującego tam z wielkim powodzeniem Johanna Nepomuka Hummla, należącego do największych pianistów swej epoki. Jego ciekawy i oryginalny Koncert na fortepian i skrzypce pochodzi z roku 1804, gdy kompozytor objął po emerytowanym Haydnie posadę na dworze księcia Mikołaja Esterházy’ego – być może była to jedna z kompozycji „prezentacyjnych”. Jej część drugą stanowi szczególnie przez Hummla lubiana forma wariacji. Dzieło wykonają Szymon Telecki w partii skrzypiec i Łukasz Trepczyński na fortepianie.
Prowadzący koncert Norbert Twórczyński jest absolwentem Akademii Muzycznej w Poznaniu na kierunku dyrygentura symfoniczna i operowa oraz Akademii Sztuki w Szczecinie (edukacja muzyczna – specjalność: dyrygentura chóralna). Laureat nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla studentów uczelni artystycznych za wybitne osiągnięcia w twórczości artystycznej. Pełnił funkcję asystenta dyrygenta w dwóch największych instytucjach muzycznych Szczecina: Operze na Zamku (2012-2016) oraz w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza (2017-2021). Od sezonu artystycznego 2022/2023 kierownik orkiestry w Polskiej Orkiestrze Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa. Prowadził prawykonania wielu utworów współczesnych, występował i dokonywał nagrań z wieloma cenionymi orkiestrami w kraju i za granicą. Jest wykładowcą Akademii Sztuki w Szczecinie.
Organizator: Fundacja Inicjatyw Kulturalnych w Radomsku