Górecki | Finzi | Lutosławski | Prokofiew

Z przyczyn niezależnych nastąpiła zmiana dyrygenta. Zamiast Yannisa Pouspourikasa koncert poprowadzi Marek Wroniszewski.

7 marca 2020, godz. 18.00
Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera

Wykonawcy:
Szymon Klima | klarnet
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa
Marek Wroniszewski | dyrygent

W programie:
Henryk Mikołaj Górecki
Trzy tańce op. 34 na orkiestrę, cz. III
Gerald Finzi Koncert klarnetowy op.31
przerwa
Witold Lutosławski Preludia taneczne na klarnet i orkiestrę
Sergiusz Prokofiew Suita symfoniczna op. 60 z muzyki do filmu Porucznik Kijé

Fot. Alicja Dybowska

Klarnet to instrument o zachwycających możliwościach – ma rozległą skalę, w dolnych rejestrach jest głęboki i nostalgiczny, w wysokich lśni dźwiękiem pełnym blasku. Niezwykle bogata dynamika czyni go niemal ekwiwalentem głosu ludzkiego. Można też zaprząc go w służbę olśniewającej wirtuozerii i z pewnością potrafi to Szymon Klima należący do najbardziej oryginalnych talentów swojego pokolenia. Kilka lat temu zasłynął niezwykłym projektem „poszerzającym” trwający około 10 minut cykl ciekawych Preludiów tanecznych (1954) Witolda Lutosławskiego o improwizacje na ich kanwie, czego rezultatem były koncerty oraz płyta Lutosławski Retuned (zrealizowana w triu z Adamem Kowalewskim i Piotrem Wyleżołem). Podczas marcowego koncertu zabrzmią w swym oryginalnym kształcie, a artysta przypomni też efektowny, ekspresyjny Koncert klarnetowy (1949), najbardziej dziś znane dzieło z nieco zapomnianej spuścizny płodnego brytyjskiego kompozytora Geralda Finziego. Taneczny, quasi ludowy idiom Preludiów Lutosławskiego dopełni żywiołowy trzeci z Tańców op. 34, które Henryk Mikołaj Górecki skomponował w 1998 roku dla Filharmonii Rybnickiej.

Żartobliwa nowela Jurija Tynianowa z 1927 rozwija anegdotę z czasów cara Pawła I o wojskowym, który nigdy nie istniał, lecz jego nazwisko omyłkowo pojawiło się w dokumentach – i odtąd przechodził kolejne szczeble kariery, awansując. Dopiero, gdy zapragnął poznać go sam car, urzędnicy „uśmiercili” postać, którą niechcący powołali do życia. Komedia Aleksandra Fajncymmera z 1934 (w Polsce znana też pod tytułem Car szaleniec) miała być w założeniu satyrą na tępą biurokrację ancien regime’u, ale szybko zauważono jej aktualność także w nowych, jeszcze bardziej pod tym względem groteskowych realiach sowieckich (w czym cenzura zorientowała się z pewnym opóźnieniem – na przykład w Polsce zakazano spektaklu w Teatrze Polskim na podstawie wspomnianej noweli w roku… 1972!). Sergiusz Prokofiew należący do pionierów ambitnej muzyki filmowej w ZSRR skomponował do tego filmu ciekawą muzykę, której sława (w formie koncertowej suity) dalece przewyższyła tę samego filmu (co ciekawe, po jeden z jej motywów sięgnął Sting w swojej znanej piosence Russians z albumu The Dream of the Blue Turtles, 1985). Koncert poprowadzi Marek Wroniszewski, ceniony dyrygent uznany za najlepszego polskiego uczestnika X Międzynarodowego Konkursu im. G. Fitelberga w Katowicach, zastępca dyrektora Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa. Związany z tą instytucją od października 2017 r., początkowo jako asystent dyrygenta, następnie kierownik orkiestry. [Piotr Maculewicz]

Organizator: Filharmonia Opolska im. Józefa Elsnera
Bilety: filharmonia.opole.pl