DĄBROWIANIN W PARYŻU – inauguracja sezonu artystycznego w Pałacu Kultury Zagłębia

6 września 2020, godz. 17.00
Pałac Kultury Zagłębia, Plac Wolności 1, Dąbrowa Górnicza

Orkiestra Sinfonia Iuventus w koncercie Dąbrowianin w Paryżu, inaugurującym sezon artystyczny w Pałacu Kultury Zagłębia!

Program:
Michał Spisak – Koncert na fagot i orkiestrę
Fryderyk Chopin – Fantazja na tematy polskie A-dur op. 13
Wojciech Kilar – Fragmenty suity z filmu „Pan Tadeusz”
Wojciech Kilar – Walc z filmu „Trędowata”
Wojciech Kilar – Walc z filmu „Ziemia obiecana”

Wykonawcy:
Piotr Sałajczyk – fortepian
Antoni Dąbrowski – fagot
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa
Marek Wroniszewski – dyrygent
Regina Gowarzewska – prowadzenie

 

14 września mija 106. rocznica urodzin Michała Spisaka – wybitnego dąbrowianina, cenionego, nagradzanego w międzynarodowych konkursach kompozytorskich artysty, który w wyniku splotu okoliczności ponad połowę życia spędził we Francji, głównie w Paryżu.

Jego postaci 6 września 2020 r. dedykujemy koncert pt. Dąbrowianin w Paryżu, inaugurujący sezon artystyczny w Pałacu Kultury Zagłębia.

W koncercie Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa pod batutą maestro Marka Wroniszewskiego, z udziałem solistów: Piotra Sałajczyka (fortepian) oraz Antoniego Dąbrowskiego (fagot), usłyszymy jedno z dzieł Michała Spisaka w wybornym towarzystwie utworów dwóch innych „polskich paryżan”: Fryderyka Chopina oraz Wojciecha Kilara.

Napisany w 1944 r. we francuskim Vouroin kilkunastominutowy Koncert na fagot i orkiestrę Michała Spisaka to dzieło, które w latach powojennych najbardziej przypadło do gustu francuskiej publiczności.

Utwór Fantazja na tematy polskie A-dur op. 13 skomponował młody Fryderyk Chopin jeszcze podczas pobytu w Warszawie, przed jego – jak się później miało okazać – wyjazdem na zawsze do Francji. Wydany w 1833 r., już w latach paryskich, Fantasie sur des Airs Nationaux Polonais (Fantazja na temat polskich pieśni narodowych na fortepian i orkiestrę) utwór to pyszna wiązanka motywów zaczerpniętych przez Chopina z polskiej muzyki ludowej.

Wojciech Kilar – wybitny polski kompozytor współczesny znany jest szerokiej publiczności jako autor znakomitej oprawy muzycznej do ponad 200, wielokroć wybitnych, obrazów filmowych, polskich i zagranicznych. Dąbrowska publiczność usłyszy we wrześniowym koncercie jego pełne wigoru, zamaszyste, wprowadzające w taneczny trans hitowe kompozycje z filmów „Pan Tadeusz”, „Ziemia obiecana” i „Trędowata”.

Paryskie wędrówki polskich kompozytorów łączy nie tylko muzyka, ale także podobieństwo kolei losów oraz relacje z pewnymi postaciami. Ich talenty zostały docenione, a ich muzyka zapadła w serca publiczności na całym świecie.

Organizator: Pałac Kultury Zagłębie

Więcej informacji: http://palac.art.pl/pl/wydarzenie/dabrowianin-w-paryzu-sinfonia-iuventus