Logo Sinfonia Iuventus

BBIP logoiuletyn Informacji Publicznej
Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus

Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus otrzymała imię wybitnego polskiego dyrygenta Jerzego Semkowa

Decyzją Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotra Glińskiego, Polskiej Orkiestrze Sinfonia Iuventus zostało nadane imię wybitnego polskiego dyrygenta Jerzego Semkowa.
Jerzy Semkow (1928-2014) był dyrektorem artystycznym Opery Warszawskiej i pierwszym dyrygentem Królewskiej Opery w Kopenhadze. Pełnił funkcję dyrektora i pierwszego dyrygenta Orkiestry Symfonicznej w St. Louis (USA). Pod koniec lat 70. objął kierownictwo Orkiestry Włoskiego Radia i Telewizji RAI w Rzymie, następnie prowadził Orkiestrę Filharmonii w Rochester (USA). W tym roku obchodzimy 90. rocznicę urodzin Artysty.
To właśnie z jego inicjatywy w 2007 roku powstała Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus. Jerzy Semkow szczególnie troszczył się o rozwój artystyczny młodych muzyków, którzy pomimo wielu lat nauki i ukończenia studiów magisterskich często nie mieli możliwości zdobycia pracy w zawodowej orkiestrze w Polsce:
„Nie ma piękniejszej i szlachetniejszej idei niż ta, żeby dać naszym młodym muzykom, młodym artystom szansę, żeby zostali nad Wisłą (…)” – z wywiadu z Jerzym Semkowem.
Dzięki ówczesnym władzom Ministerstwa Kultury powołano do życia nową instytucję kultury. Misją Sinfonii Iuventus stało się zatem stworzenie jak najlepszych warunków do zdobycia niezbędnego doświadczenia i podniesienia kwalifikacji absolwentów uczelni muzycznych, tak, aby spełniali najwyższe standardy pracy profesjonalnego muzyka w zawodowej orkiestrze. Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus już od ponad 10 lat realizuje myśl Maestro Semkowa. Stale i z sukcesami jest obecna w sferze kultury muzycznej poprzez organizację koncertów symfonicznych, kameralnych i operowych, realizację szeregu nagrań płytowych z wybitnymi artystami, organizację warsztatów pod okiem cenionych artystów polskich i zagranicznych, inwestując tym samym w osobisty potencjał młodych muzyków oraz upowszechniając bogactwo muzyki polskiego i światowego dziedzictwa muzycznego.
W lutym 2008 roku Maestro Jerzy Semkow brał udział  w pracach komisji egzaminacyjnej pierwszych przesłuchań do Orkiestry, które odbywały się w „Dziekance” – Domu Studenta Akademii Muzycznej w Warszawie (obecnie UMFC).
W grudniu tego samego roku wspólnie z Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus nagrał jej debiutancką płytę z dwiema symfoniami Schuberta, doskonale przyjętą przez krytyków:
„Symfonii Schuberta zagranych pod wprawną batutą Semkowa […] słucha się znakomicie. W symfoniach – zwłaszcza Piątej, w B-dur – czuć erupcję młodości, świeżości, radosnego nieokiełznania” – z recenzji Jacka Hawryluka.
W marcu powstała kolejna wspaniała płyta, z Piątą Symfonią Piotra Czajkowskiego, którego muzyka należała do artystycznego emploi wielkiego dyrygenta.
18 czerwca 2010 Orkiestra wystąpiła pod batutą Maestro w audytorium UNESCO w Paryżu z prezentowanym wcześniej w Warszawie programem Koncertu e-moll Chopina (z udziałem François-René Duchâble) oraz Symfonii C-dur „Wielkiej” Schuberta.
Do tej pory Orkiestra zatrudniła ponad 300 muzyków i wciąż jest gotowa do przyjęcia kolejnych pokoleń młodych, zdolnych artystów.
Uroczyste nadanie Orkiestrze imienia Jerzego Semkowa odbędzie się podczas koncertu inauguracyjnego w Filharmonii Narodowej w Warszawie 8 października 2018 roku o godzinie 19.00. W taki właśnie szczególny sposób Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus zainauguruje 11. sezon artystyczny.

Zarządzenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Statut Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa

[lastupdated]

© 2016 Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus

BIP logo