BACEWICZ | SZYMANOWSKI | SKORYK | MOZART

x

Szanowni Państwo,
uprzejmie informujemy, że prawykonanie utworu „Concerto malinconico” na saksofon tenorowy i orkiestrę Piotra Mossa zostało przeniesione na koncert 10 września 2022 r. w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego.

Podczas koncertu 18 czerwca br. zostanie wykonany inny utwór, tj. I Koncert skrzypcowy op. 35 Karola Szymanowskiego, który wykona znakomita skrzypaczka Anna Maria Staśkiewicz.
Koncert 18 czerwca br. nie będzie transmitowany online.
Za zmiany przepraszamy!

18 czerwca 2022, godz. 19.00
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie

Wykonawcy
Anna Maria Staśkiewicz | skrzypce
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa
Mirosław Jacek Błaszczyk | dyrygent

Program
Grażyna Bacewicz – Uwertura na orkiestrę
Karol Szymanowski – I Koncert skrzypcowy op. 35
***
Myrosław Skoryk – Melodia a-moll
Wolfgang Amadeus Mozart – Symfonia nr 41 C-dur KV 551 „Jowiszowa”

 

 

Anna Maria Staśkiewicz- fot. archiwum Artysty; Mirosław Jacek Błaszczyk – fot. archiwum Artysty

x

Trwają dyskusje, od kogo pochodzi nazwa Symfonii C-dur Mozarta – „Jowiszowej” (nie od autora, pojawiła się w XIX wieku), wskazująca na „boską” perfekcję i potęgę. Romantyczni komentatorzy wypowiadali się o tej symfonii ze szczególną emfazą i podziwem, zwłaszcza z uwagi na olśniewający, rozbudowany finał wykorzystujący środki kształtowania polifonicznego i fascynującą harmonikę. Trzydziestodwuletni Mozart nie pisał go jako „pożegnania” ze światem symfonii, ani jako muzycznego testamentu, los sprawił jednak, że dzieło miało się okazać jego opus ultimum tego gatunku. Widzieć w nim można – założony czy nie – piękny hołd dla sztuki uwielbianych mistrzów: Bacha, Haendla i braci Haydnów.

I Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego (dedykowany Pawłowi Kochańskiemu) powstawał w kresowym Zarudziu, w czasie I wojny światowej. Był to moment bardzo szczególny, gdy kompozytor miał świeżo w pamięci swe zachwyty wobec urody śródziemnomorskiego pejzażu i wspaniałości włoskiej kultury, odkrywanych kilka lat wcześniej w czasie długich podróży – teraz zaś pozostawał otoczony przez dziejowe burze, które wkrótce unicestwić miały idylliczny świat jego młodości. Kompozycje z tego czasu są wyrazem swoistego eskapizmu ku rejonom najbardziej wysublimowanej muzycznej zmysłowości: „…jestem bardzo kontent z całości – znów różne nowe nutki – a zarazem trochę powrotu do starego. Całość strasznie fantastyczna i nieoczekiwana.” relacjonował kompozytor w liście do przyjaciela, Stefana Spiessa. Genialny koncert stanowi twórcze apogeum tego okresu i wciąż budzi podziw oryginalnością formy i faktury, subtelnością brzmienia , niezwykłą, oniryczną aurą.

Solistką w tym utworze będzie znakomita skrzypaczka Anna Maria Staśkiewicz, laureatka wielu konkursów skrzypcowych, m.in. III nagrody na XIII Międzynarodowym Konkursie im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu w 2006 roku. W 2007 ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, w klasie skrzypiec prof. Marcina Baranowskiego, umiejętności doskonaliła między innymi pod kierunkiem Wandy Wiłkomirskiej oraz Tatiany Grindenko. Koncertuje jako solistka i kameralistka na najważniejszych estradach wielu krajów. Od 2015 roku pracuje w orkiestrze Sinfonia Varsovia na stanowisku koncertmistrza.

Motoryczna, pełna energii, skrząca efektownymi brzmieniami Uwertura na orkiestrę Grażyny Bacewicz powstawała w trudnym czasie niemieckiej okupacji, a swą premierę miała podczas jednej z pierwszych dużych powojennych imprez muzycznych – Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej w Krakowie pod batutą Mieczysława Mierzejewskiego.

Wyrazem solidarności naszej Orkiestry z narodem Ukrainy będzie (powtarzane podczas kolejnych koncertów) wykonanie Melodii a‑moll Myrosława Skoryka. Wzruszająca, romantyczna w wyrazie Melodia powstała do filmu Vysokij Pierieval z 1981 roku i zyskała popularność w wielu różnych opracowaniach. Wykonywano ją także podczas uroczystości żałobnych ku czci ofiar zrywu na Majdanie na przełomie 2013/2014, mordowanych przez Rosjan i siły sprzyjające marionetkowemu przywódcy Wiktorowi Janukowyczowi.

Dyrygent wieczoru, Mirosław Jacek Błaszczyk, to postać doskonale znana słuchaczom naszych koncertów, jest obecnie członkiem Rady Artystycznej – koordynatorem ds. artystycznych Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus. Kierował Państwową Orkiestrą Symfoniczną w Zabrzu, filharmoniami w Białymstoku, Poznaniu, Filharmonią Śląską (prowadził ją z powodzeniem przez dwie dekady), w koncertowym dorobku ma imponującą liczbę występów oraz nagrań z najważniejszymi zespołami krajowymi i zagranicznymi Od 1999 jest dyrektorem artystycznym i jurorem Międzynarodowych Konkursów Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach (a także wielu innych ważnych konkursów dyrygenckich). [pmac]

Organizator: Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa
Organizator zastrzega prawo do zmiany programu koncertu lub jego wykonawców

Patroni medialni: TVP Kultura, Prestopolmic.pl

Na koncert dostępne są bezpłatne wejściówki! Miejsca są numerowane, a liczba miejsc ograniczona

Prosimy o wysyłanie zgłoszeń do 15 czerwca 2022 roku na adres mailowy bilety@sinfoniaiuventus.pl wraz z podaniem liczby miejsc (maksymalnie 4 miejsca na 1 zgłoszenie) oraz imion i nazwisk osób chcących wziąć udział w wydarzeniu. Każdy otrzyma od nas potwierdzenie przyznania wejściówki/wejściówek, co będzie jednoznaczne z możliwością uczestniczenia w koncercie. Wejściówki będą wydawane w dniu koncertu, na godzinę przed rozpoczęciem, w kasie Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego.