ATOM STRING QUARTET | SINFONIA IUVENTUS | RUBEN SILVA

14 listopada 2020, godz. 20.00
Nowy Dom Sztuki – Dom Pracy Twórczej w Radziejowicach

KONCERT ONLINE
Transmisja na kanale YouTube i na www.sinfoniaiuventus.pl

Wykonawcy:
Atom String Quartet
Dawid Lubowicz – skrzypce
Mateusz Smoczyński – skrzypce
Michał Zaborski – altówka
Krzysztof Lenczowski – wiolonczela

Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa
Ruben Silva – dyrygent

Program:
Krzysztof Lenczowski – Koncert poczwórny
Dawid Lubowicz – Why Like This
Michał Zaborski – Journey
Mateusz Smoczyński – Big Bang

zdjecie zespolu atom string quartet z instrumentami
fot. Zosia Zija & Jacek Pióro

Znakomitych kwartetów smyczkowych jest wiele, ale Atom String Quartet – tylko jeden, niepowtarzalny i z żadnym innym nieporównywalny. Zachwycający publiczność i krytyków już od dekady zespół wymyka się wszelkiej tradycyjnej klasyfikacji, gdyż jego działalność to ciągłe poszukiwanie nowych stylów, brzmień, inspiracji. Bywa nazywany „kwartetem jazzowym” (i w tej sferze istotnie jest obecny szczególnie, a gra improwizowana to jego specjalność), ale nawiązuje także do muzyki tradycyjnej różnych kultur, oczywiście sięga i po komponowaną muzykę nową oraz „klasykę”, na ogół jednak także pokazywaną w nowy i odkrywczy sposób.

Dobry kwartet jako typ obsady to szczególna jedność wybitnych indywidualności, toteż każdy z muzyków Atom String Quartet (wszyscy są absolwentami Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie) legitymuje się też własnym, ważnym i interesującym dorobkiem solowym, fonograficznym i kompozytorskim. Warto wspomnieć, że wiolonczelista zespołu, Krzysztof Lenczowski, grał w pierwszym, pionierskim składzie nowo powołanej Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus, od 2008 roku. Kwartet występuje nie tylko samodzielnie, ale też z imponującą plejadą znakomitych muzyków w najróżniejszych konfiguracjach, także z orkiestrami, między innymi z Leopoldinum NFM, z którą nagrał dwa znakomicie przyjęte albumy: Made in Poland (kompozycje Karola Szymanowskiego, Grażyny Bacewicz i Mikołaja Góreckiego oraz Krzysztofa Lenczowskiego i Dawida Lubowicza) oraz Supernova, zawierająca premierowe rejestracje kompozycji muzyków kwartetu wraz z Concerto Rosso Hanny Kulenty-Majoor, dedykowany obu zespołom. Obie płyty otrzymały nagrodę Fryderyka.

Niezwykły listopadowy koncert stanowić będzie okazję do prezentacji kolejnych kompozytorskich osiągnięć każdego z muzyków Atom String Quartet, a poprowadzi go Ruben Silva, polski dyrygent boliwijskiego pochodzenia. Kształcił się w warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina pod kierunkiem Stanisława Wisłockiego, w 1983 roku został laureatem i otrzymał nagrodę dla najmłodszego finalisty III Międzynarodowego Konkursu Dyrygenckiego im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach. Współpracował z wieloma ważnymi instytucjami muzycznymi w Polsce, pełniąc w nich także kierownicze funkcje. Jest szczególnie ceniony jako dyrygent operowy, ma  w swoim dorobku prowadzenie wysoko ocenianych spektakli (w tym premierowych) na licznych scenach. (pmac)

Patronat medialny: Polskie Wydawnictwo MuzyczneTVP KulturaPrestoPolskie Centrum Informacji Muzycznej

Organizator: Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa
Organizator zastrzega prawo do zmiany programu koncertu lub jego wykonawców.