ADAM BAŁDYCH & SINFONIA IUVENTUS

x

4 grudnia 2021, godz. 19.00
Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie

Wykonawcy
Adam Bałdych | skrzypce improwizujące
Kari Sál | śpiew
Łukasz Ojdana | fortepian
Michał Barański | kontrabas
Dawid Fortuna | perkusja
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa
Szymon Bywalec | dyrygent

Program
Adam Bałdych – Early Birds Symphony na zespół jazzowy i orkiestrę smyczkową
Adam Bałdych – Teodor na skrzypce improwizujące, głos, zespół jazzowy i orkiestrę symfoniczną

 

 

Adam Bałdych – fot. Kasia Stańczyk; Kari Sál – fot. archiwum Artystki; Łukasz Ojdana – fot. archiwum Artysty; Dawid Fortuna – fot. archiwum Artysty; Michał Barański – fot. Kuba Majerczyk; Szymon Bywalec – fot. Izabela Lechowicz

x

Adam Bałdych, skrzypek i kompozytor, nazywany „cudownym dzieckiem skrzypiec”, karierę rozpoczął w wieku 14 lat. Szybko został okrzyknięty innowatorem łączącym dokonania muzyki poważnej i współczesnego języka skrzypcowego z talentem improwizatorskim. Ukończył z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie Henryka Gembalskiego. Od 2012 roku związany z oficyną wydawniczą ACT z siedzibą w Monachium.  W krótkim czasie stworzył własny styl, który stał się inspiracją dla nowej generacji improwizujących skrzypków. Swoją muzykę prezentował na najważniejszych festiwalach jazzowych, w prestiżowych salach koncertowych Polski, Europy i świata. Koncertuje i nagrywa z najwybitniejszymi artystami sceny klasycznej i jazzowej wielu krajów, brał udział w nagraniach blisko 20 płyt. Otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia, w tym: Grand Prix i nagrodę indywidualną festiwalu „Jazz nad Odrą” (2006), ECHO Jazz – nagrodę niemieckiego przemysłu muzycznego (2013), Złoty Krzyż Zasługi (2016) oraz Odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2016).  Coraz częściej zwraca się w stronę klasycznej twórczości kompozytorskiej, pisząc na zamówienie renomowanych orkiestr.

W 2019 roku na zamówienie orkiestry AUKSO przygotował Early Birds Symphony na festiwal auksodrone. Kompozycję Teodor Adam Bałdych napisał z myślą o swoim synu, który urodził się latem 2020 roku, projekt ten skrzypek zrealizował ze swoją żoną – wokalistką Kari Sál, oraz z Krzysztofem Dysem, Michałem Barańskim, Dawidem Fortuną, z którymi współtworzy Adam Bałdych Quartet.  Artysta postanowił cofnąć się do czasów swojego dzieciństwa, by czerpać inspiracje z wyjątkowej atmosfery lat 80. To nie tylko czas wybuchu syntetycznych brzmień i prowokacyjnych projektów muzycznych, ale też złota epoka dla tzw. Polish Jazzu – nurtu kreowanego przez wybitne postaci, takie jak Tomasz Stańko, Michał Urbaniak czy Zbigniew Namysłowski. To właśnie lata 80., jako schyłek PRL-u, tętniły buntowniczą twórczością i awangardowymi poszukiwaniami, zarówno w muzyce jazzowej, jak i poważnej. Utwór zaprezentowano po raz pierwszy w Katowicach w kwietniu 2021 podczas koncertu online.

Grudniowy koncert Adama Bałdycha i jego znakomitego kwartetu wraz z naszą Orkiestrą poprowadzi Szymon Bywalec, absolwent klasy dyrygentury symfoniczno‑operowej w klasie Jana Wincentego Hawela w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, gdzie w latach 2006–2013 był dyrektorem artystycznym Akademickiej Orkiestry Symfonicznej. Jest także absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie oboju Jerzego Kotyczki. Jest laureatem I nagrody II Ogólnopolskiego Przeglądu Młodych Dyrygentów w Białymstoku (1998), a także dwóch nagród pozaregulaminowych na VI Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. G. Fitelberga w Katowicach (1999). Jest dyrektorem artystycznym i dyrygentem Orkiestry Muzyki Nowej, z którą dokonał wielu nagrań dla Polskiego Radia oraz płytowych. Regularnie współpracuje też z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach i innymi ważnymi zespołami wielu krajów. W latach 2013-2016 był dyrektorem artystycznym festiwalu „Musica Polonica Nova”.

Podczas wydarzenia obowiązują zasady ustalone w Rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii wraz z ich aktualizacjami: Aktualne zasady i ograniczenia

Oświadczenie uczestnika wydarzenia w związku ze stanem epidemii SARS-COV-2

Patroni medialni: TVP Kultura, Prestopolmic.pl
Organizator:
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus im. Jerzego Semkowa

Organizator zastrzega prawo do zmiany programu koncertu lub jego wykonawców

BiletyPolskie Radio – Bilety24, eBilet